Německá debata o migraci přitvrzuje. Zastavit žadatele o azyl ale není možné, hodnotí expert Eberle

Vražda tří lidí v německém Solingenu, kterou spáchal Syřan hlásící se k Islámskému státu, vyostřila už tak intenzivní debatu o migraci a bezpečnosti v ulicích. „Migrace je v Německu vnímána primárně jako bezpečnostní otázka a ze všech průzkumů veřejného mínění vychází, že jde o hlavní téma pro rozhodování voličů v nadcházejících volbách,“ říká pro Český rozhlas Plus Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů a Vysoké školy ekonomické.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Eberle, odborník na Německo z Ústavu mezinárodních vztahů

Jakub Eberle, odborník na Německo z Ústavu mezinárodních vztahů | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

„Když se řeší migrace, bezpečnost, obecně národně orientovaná témata, tak posilují ti, kteří zastávají tu nejsilnější pozici,“ dodává s tím, že AfD má nakročeno k vítězství v zemských volbách v Durynsku a jen o málo slabší výsledek očekává v Sasku a Braniborsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakub Eberle, odborník na Německo z Ústavu mezinárodních vztahů

Omezení migrace slibuje i Aliance Sahry Wagenknechtové, která mixuje pravicovou politiku v otázkách migrace s levicovými ekonomickými recepty.

Kancléř Olaf Scholz z SPD slibuje urychlení deportací, kterých od loňska přibylo o třetinu. Podle experta se to ale celkově týká jen zlomku osob, u nichž bylo rozhodnuto o tom, že v Německu nemají nárok zůstat. Otázkou ovšem je, kam by měli být deportováni.

„Onen Syřan měl být deportován do Bulharska, kde měla být posuzována jeho žádost o azyl. Deportace probíhají v rámci Evropské unie a do států severní Afriky, s nimiž existují dohody. To ale není případ Afghánistánu nebo Sýrie. Takže je problém, jak to fyzicky udělat,“ podotýká.

Po červnovém útoku v Mannheimu začala spolková vláda připravovat zpřísnění zbraňové legislativy ve vztahu k nožům, například omezením maximální délky nožů, které se smí nosit na veřejnosti. V centrech měst mají dále vzniknout zóny se zákazem nošení zbraní a dojít má také k posílení namátkových kontrol.

24:17

Pro Scholze jsou volby katastrofou, stín železné opony dál rozděluje Německo, popisuje novinář

Číst článek

Eberle poznamenává, že německá policie má v tomto směru omezené možnosti, ať už kvůli federálnímu uspořádání země a existenci celostátních a zemských složek, nebo historické zkušenosti, kvůli níž je veřejnost ostražitá vůči náznakům policejního státu.

Sliby versus realita

Opozice vládě vyčítá, že nedělá dost. Podle lídra CDU/CSU Friedricha Merze je třeba zcela znemožnit příchod žadatelů o azyl ze Sýrie a Afghánistánu.

„To není v souladu s německou ústavou ani s mezinárodním právem, spíš jde o symboliku v rámci předvolebního boje. Ukazuje to ale, že se celá debata posouvá a tvrdší tón vůči migraci dominuje,“ uvádí Eberle.

Počet žádostí o azyl v Německu vzrostl minulý rok o více než polovinu. Úřady zaregistrovaly 352 000 lidí

Číst článek

Loni bylo v Německu podáno na 350 tisíc žádostí o azyl, což je zhruba polovina oproti číslům z let 2015 až 2016. Do statistik se ovšem nezapočítávají Ukrajinci, kterých je v zemi už přes milion, tedy více než například v Polsku.

Počet obyvatel díky migraci roste a nyní dosahuje 84 milionů obyvatel. Eberle poukazuje na nedávnou zprávu OECD, která Německo chválí za to, že se mu ve srovnání s jinými státy daří učit nově příchozí německy a zapojit je do vzdělávání i na pracovní trh, stále ovšem jde o miliony lidí jen za posledních 10 let.

Politické násilí je v Německu nejčastěji motivováno krajně pravicovou ideologií, tváří v tvář jednotkám teroristických útokům islamistů ale voliči po politicích žádají zajištění bezpečí.

„Problém je, pokud se rozevírají nůžky mezi tím, co politici slibují – všechny odsuneme a zavřeme hranice – a tím, že se to pak neděje,“ dodává. Výhodou stále populárnější AfD podle něj je, že své jednoduché recepty nemusí prosazovat.

Poslechněte si celý rozhovor výše.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme