Německá policie podnikla razii proti neonacistům. Extremisté působili na děti a podporovali rasismus
Německá policie ve středu brzy ráno podnikla razie ve dvanácti spolkových zemích proti členům neonacistické skupiny Druhové společenství (Die Artgemeinschaft), kterou nechala zakázat spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Informovala o tom agentura DPA. Podle ní se skupina snažila působit na děti a mladé lidi a šířit mezi nimi krajně pravicovou ideologii.
Minulý týden německé úřady zasáhly proti jiné neonacistické skupině Hammerskins Deutschland a rozpustily ji.
Podle agentury DPA policie prohledala sídlo organizace a také byty 39 lidí, které označila za členy skupiny. Příprava zásahu a rozpuštění skupiny trvala zhruba rok.
VIDEO: V Orlandu demonstrovali neonacisté. Vlajky s hákovým křížem vyvěsili i před Disney Worldem
Číst článek
Její označení Druhové společenství vychází z ústředního cíle skupiny, tedy snahy o zachování vlastního „druhu“, což je v nacistické ideologii totožné s rasou, upozornila agentura DPA.
V úplném názvu se skupina označuje za „germánské společenství víry“, které chce život uspořádat podle pravidel „odpovídajících druhu“.
Podle prohlášení ministerstva vnitra organizace šířila nacistickou ideologii a vyznávala rasismus a antisemitismus. „Tato krajně pravicová skupina se pokoušela odpornou indoktrinací dětí a mladistvých vychovávat nové nepřátele ústavy,“ uvedla ministryně vnitra Faeserová.
Nacistická ideologie
Podle ministerstva vnitra skupina pod záminkou víry v germánské bohy šířila ideologii, která se velmi podobala té nacistické.
Organizace například dávala svým členům pokyny, jak si vybrat partnera či partnerku vhodného severoevropského či středoevropského původu. Lidem jiného původu organizace nepřiznávala stejnou lidskou důstojnost. Své členy vyzývala, aby měli co nejvíce dětí.
Podle agentury DPA se zákaz týká organizace i jejích přidružených skupin, které mají podle odhadu tajných služeb na 150 členů.
Zákaz skupiny přivítala berlínská pobočka židovská organizace Americký židovský výbor. Její ředitel Remko Leemhuis uvedl, že ministryně Faeserová zákazem Druhového společenství „pokračuje konzistentně ve své politice boje proti pravicovému extremismu“.
Neonacistický režim nebo ‚Hitlerova divize‘. Nepravdivé výroky, které zazněly v Putinově projevu
Číst článek
Poukázal také na to, že na akce zakázané organizace docházeli i členové neonacistické teroristické skupiny Národněsocialistické podzemí, která v letech 2000 až 2007 zavraždila devět mužů tureckého a řeckého původu a jednu německou policistku.
Minulý týden Faeserová nechala zakázat neonacistické hnutí Hammerskins Deutschland. Policie pak prohledala byty zhruba 30 údajných členů organizace. Hlavní myšlenkou hnutí, které má původ ve Spojených státech amerických, bylo udržení čistoty bílé rasy.
Faeserová a také Spolkový úřad pro ochranu ústavy, jak se oficiálně jmenuje německá civilní kontrarozvědka, v pravidelných výročních zprávách označují pravicový extremismus za největší nebezpečí pro německou demokracii.
Počet přívrženců extrémní pravice se loni meziročně zvýšil takřka o 6000 na 38 800 lidí, což kontrarozvědka zdůvodnila tím, že do výčtu poprvé zahrnula členy populistické až krajně pravicové strany Alternativa pro Německo. Tu kontrarozvědka sleduje kvůli podezření z pravicového extremismu, taková obvinění ale strana odmítá.
Německé ministerstvo vnitra proti neonacistickým a krajně pravicovým organizacím zasahuje pravidelně. Předchůdce Faeserové Horst Seehofer v roce 2020 zakázal pravicově extremistické skupiny Combat 18, Nordadler a Wolfsbrigade 44.