Text přišel z neznámých čísel s volacími předvolbami celkem 25 amerických států. Některým příjemcům těchto zpráv přišly další den i e-maily s podobným obsahem.
Autorka instalace Kirsha Kaecheleová označila dnešní rozhodnutí soudu za velké vítězství. Kauza ale nekončí, tasmánský soud totiž případ poslal k dalšímu projednání soudům nižší instance.
Provozovatel malého podniku poblíž švýcarského lyžařského střediska Davos u soudu dostal pokutu za to, že odmítl pronajmout lyžařské vybavení židovské rodině.
Násilí vůči osobám z komunity LGBT+ v Evropě se od podobného průzkumu z roku 2019 celkově zvýšilo. Za uplynulý rok rovněž více než třetina příslušníků této komunity zvažovala sebevraždu.
České společnosti se stále nedaří zaručit lidem s fyzickým či psychickým postižením plné užívání lidských práv a podporovat jejich zapojení do společnosti.
Kvůli nízké důvěře v instituce se také Romové málokdy brání diskriminaci. Loni proti ní k ombudsmanovi podali jen 28 podnětů, z toho polovina se týkala bydlení.
Poslanci ve středu jednohlasně přijali definici anticikanismu. „Jde o předsudky, které ve společnosti panují a ovlivňují, jaké příležitosti dáváme dětem,“ vysvětluje vládní zmocněnkyně Lucie Fuková.
Poslanci tří sněmovních podvýcborů napříč vládní koalicí i opozicí se ve středu jednoznačně shodli na přijetí definice tzv. „anticikanismu“. Jde o souhrnné označení antiromských postojů.
„Náš problém je, že když děti integrujete, tak výnosy přijdou za desítky let. Zatímco náklady jsou okoamžité a vyžadují velké úsulí v celé lokalitě,“ vysvětluje Daniel Prokop.
S diskriminací či obtěžováním se podle průzkumu z roku 2022 setkalo během posledního roku 35 procent LGBT+ lidí, za posledních pět let pak 43 procent. V zaměstnání pak diskriminaci zažilo 14 procent.
Definice podobně jako antisemitismus pojmenovává specifickou formu projevů rasismu, kterému Romové čelí kvůli svému etnickému původu, kultuře nebo životnímu stylu.
„Od začátku roku 2023 je v médiích aktivně podněcována fobie z migrantů a nafukovány jakékoli příběhy týkající se migrantů," říká ruská aktivistka v exilu Valentina Čupiková.
Zásah proti neexistujícímu „Mezinárodnímu LGBT hnutí“ je pokračováním kroků Ruska proti této menšině. Aktuálně může akce souviset s nadcházejícími prezidentskými volbami.
Bezmála polovina Evropanů afrického původu má zkušenost s rasově motivovanou diskriminací, ukazuje šetření Agentura pro lidská práva při Evropské unii.
„Navzdory tomu, že Romové jsou největší etnická minorita v Evropě, tak stále máme problémy v rovném přístupu ke vzdělání, práci a obecně bytí. Samotní Romové často hledají identitu,“ říká režisérka.
Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová pohrozila, že se nepovolenému semináři obrátí na Ústavní soud. Miloš Vystrčil sdělil, že se stížností bude zabývat příští týden.
Homosexualita přestala být v Rakousku trestným činem v roce 1971. I po tomto datu však v rakouském trestním zákoníku přetrvávaly normy, které znevýhodňovaly homosexuály.
Bývalá zaměstnankyně SpaceX firmu zažalovala kvůli nižším mzdám žen. Tvrdí, že společnost přijímá ženy a příslušníky menšin na nižší pozice, aby tak ospravedlnila jejich nižší mzdy.
Otevřené násilí se změnilo v podivnou zákopovou válku, která občas znovu přeroste v násilné střety. Kukijové mluvili o státním terorismu, meiteiští politici o narušování pořádku a výrobě opia.
Podle agentury DPA policie prohledala sídlo organizace a také byty 39 lidí, které označila za členy skupiny. Příprava zásahu a rozpuštění skupiny trvala zhruba rok.
Zatímco většina západních Němců podle průzkumu agentury Infratest dimap věří, že se sjednocení země povedlo, tento názor má na východě jen 35 procent lidí.
„Musí se teď prokázat, že k nezákonnému jednání skutečně došlo. Pokud se to ve správním jednání prokáže, poté se posoudí závažnost a uloží se pokuta,“ řekl mluvčí antimonopolního úřadu Radiožurnálu.
Česko si ve zprávě komisařky Rady Evropy vysloužilo i pochvalu. A to za dobře zavedený systém ochrany lidských práv, přijetí ukrajinských uprchlíků a snahu ratifikovat Istanbulskou úmluvu.