‚Děti za to nemohou‘. Německo a Dánsko repatriovaly ženy, které se přidaly k Islámskému státu
Německo v noci na čtvrtek převezlo ze Sýrie osm žen, které se v minulosti přidaly k teroristické organizaci Islámský stát, a 23 dětí. Repatriační let s podporou Spojených států přistál krátce před půlnocí na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Velká část žen byla bezprostředně po příletu zatčena, uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas. V rámci stejné operace odvezlo Dánsko ze Sýrie tři ženy a jejich 14 dětí, uvedly agentury DPA a AFP.
„Děti za svou situaci nemohou. Je správné, že děláme vše, co je v našich silách, abychom jim umožnili žít v bezpečí a v dobrém prostředí,“ uvedl v tiskovém prohlášení ministr Maas.
„Matky se budou muset za své činy zodpovídat systému trestního soudnictví. Velká část z nich byla po příletu zadržena,“ dodal.
Další bombový útok v Dželálábádusi vyžádal pět mrtvých. Město je baštou Islámského státu
Číst článek
V letadle byly podle ministra zejména osoby, které vyžadují ochranu, hlavně nemocné děti a jejich sourozenci nebo děti, jejichž opatrovníci žijí v Německu.
V Sýrii žili poslední rok v zajateckém táboře Roj, který je pod kontrolou Kurdů a leží na severovýchodě země.
Podle informací deníku Bild přiletěla ve středu ráno do Sýrie delegace složená ze zástupců německého ministerstva zahraničí a kriminální policie na palubě letadla americké armády.
Stroj poté s ženami a dětmi na palubě odletěl do Kuvajtu, odtud celá skupina pokračovala do Německa.
Největší let za dva roky
Od pádu Islámského státu v březnu 2019 podnikají obdobné repatriační lety všechny země, jejichž občané se vydali bojovat nebo žít po boku islamistů.
Francouzské síly zabily lídra Islámského státu větší Sahary, oznámil prezident Macron
Číst článek
Návraty do vlasti ale provázejí velká bezpečnostní opatření a rozhoduje se zpravidla případ od případu. Tento německý let je největší svého druhu od roku 2019.
Podle informací AFP byly na palubě tři ženy, na něž zatykač vydala federální prokuratura v Karlsruhe, která se zabývá terorismem. Podle listu Der Spiegel jedna z žen odjela do Sýrie v roce 2015, naučila se tam zacházet se zbraněmi a nejspíš sloužila u mravnostní policie, která dohlíží na dodržování dobrých mravů z pohledu islámského práva.
Jiná žena ze skupiny propagovala Islámský stát na internetových fórech a přesvědčila nejméně jednoho šestnáctiletého Němce k odchodu do Sýrie.
Podle Bildu je aktuálně v táborech pod správou Kurdů ještě 70 dospělých německých občanů a přibližně 150 dětí.