Extrémní sucho sužuje Česko i Německo, sousední země na východě vyhlásila nejvyšší stupeň nebezpečí požárů
Na třetině území Česka je už teď výjimečné až extrémní sucho, oproti loňsku přišlo o měsíc dřív. Německo kvůli suchu vyhlásilo na východě země nejvyšší stupeň požárního nebezpečí, největší riziko panuje v Braniborsku, hořelo ale i nedaleko českých hranic. Informovala o tom agentura DPA a český projekt Intersucho ve vysílání Radiožurnálu.
Německu hrozí podle meteorologů další suché léto. Poslechněte si celou reportáž
Zemědělci, kteří z celého Česka hlásí stavy vědeckému projektu Intersucho, začínají být velmi pesimističtí. Kvůli extrémnímu nedostatku deště posledních pět týdnů nerostou jařiny, ozimy zasychají, neroste ani tráva, ani vojtěška. Před extrémním suchem varuje také německý hydrometeorologický ústav. Jak vyplývá z jejich dlouhodobého monitoringu, už teď jsou půdy v celé řadě německých regionů podprůměrně zavlažené. Pokud trend bude pokračovat, hrozí podle meteorologů další suché léto.
„Letošní sucho by přitom mohlo být horší než to loňské,“ řekl Radiožurnálu Udo Busch z německého hydrometeorologického ústavu, kde vede oddělení zemědělské meteorologie. Loni mohly rostliny s dlouhými kořeny vytáhnout vláhu z hlubších půdních vrstev, letos jsou půdní zásoby vody, jak ukazují průzkumy, výrazně menší. Sucho a s ním spojené nebezpečí požárů hrozí zejména novým spolkovým zemím na východě země – Sasku Anhaltsku a Durynsku.“ dodal Busch.
V Polsku komplikují dopravu písečné bouře, silný vítr zvedá prach z vysušených polí
Číst článek
Kvůli akutnímu suchu panuje v rozsáhlých oblastech východního Německa nejvyšší stupeň požárního nebezpečí a na několika místech ve středu již hasiči zápasili s plameny. Největší riziko nyní panuje v Braniborsku.
Oblast velmi vysokého rizika zahrnuje též jižní část Meklenburska-Předního Pomořanska i region kolem dolnosaského města Celle či Braniborsko. Ministerstvo životního prostředí Braniborska se proto ve středu rozhodlo vyhlásit pátý, tedy nejvyšší stupeň nebezpečí na celém území této spolkové země.
U přehrady Bleiloch v Durynsku nedaleko českých hranic bojovali hasiči s ohněm, který zachvátil 13 hektarů lesa. Místní úřady vyhlásily stav katastrofy. Požár, který vypukl už v neděli, se v úterý již zdál být uhašen, plameny se ale dnes objevily znovu. Ve Sprembergu jižně od braniborské Chotěbuze hořelo již od noci na úterý 4,5 hektaru podrostu. Hasičům se již údajně podařilo dostat plameny pod kontrolu.
Hoří lesy
Problémy s ničivým živlem hlásí i Bavorsko. V Saaldorfu-Surheimu zachvátil oheň příkrý svah lesa, východně od Norimberka hořel špatně přístupný háj. Hasičům zde pomáhali oheň likvidovat místní zemědělci, kteří na místo přivezli vlastní cisterny s vodou.
Ve vesnici poblíž Schwerinu v Meklenbursku-Předním Pomořansku způsobil pád stromu na elektrické vedení požár dvou hektarů lesa. Nasazeno zde bylo na 50 hasičů. V Dolním Sasku zaměstnávaly hasiče od pondělka dva velké požáry rašeliny. V jednu chvíli se jejich likvidaci věnovalo 400 požárníků.
Požáry hrozí po celém Česku, varují meteorologové a hasiči. Lidé situaci podceňují
Číst článek
V severním Sasku je kvůli nejvyššímu nebezpečí požárů zakázán vstup do lesů. Podle Německé meteorologické služby DWD je duben v této spolkové zemi extrémně suchý – spadlo zatím pouhých 2,1 litru srážek na metr čtvereční. Celoroční průměr přitom čítá 58,4 litru.
Nebezpečí lesních požárů je ještě o trochu vyšší než v loňském roce. „Příčinou jsou uschlé zbytky rostlin z minulého roku,“ řekl mluvčí dolnosaské lesní správy Mathias Assmann. „Čerstvá zeleň teprve přijde,“ dodal s tím, že silný teplý vítr vysušil starou trávu, což může přispět také k rychlému rozšíření ohně. Vítr a sucho podle něj hrají při vyhodnocování nebezpečí požárů stěžejní roli, faktor teploty je podružný.
DWD počítá v příštích dnech se slabými srážkami, které mohou nebezpečí vzniku požárů alespoň přechodně snížit.