Německo pozastavuje provoz v sedmi jaderných elektrárnách
Německá kancléřka Angela Merkelová se dohodla se zemskými premiéry na dočasném odstavení sedmi jaderných elektráren postavených před rokem 1980. Odstavení sedmi nejstarších reaktorů by mělo trvat tři měsíce. Během té doby nechá vláda detailně přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných zařízení.
„Vedle bezpečnostních otázek jaderné energie je třeba také zkoumat, jak nejrychleji najít alternativní způsoby výroby energie,“ prohlásila kancléřka Merkelová.
O rozhodnutí Německa o uzavření sedmi jaderných elektráren mluvila na Radiožurnálu berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová
„Německo je oproti nám v malinké nevýhodě. Na rozdíl od nás mají varné typy reaktorů, jako v Japonsku. Z hlediska bezpečnosti jsou srovnatelné s těmi tlakovodními, které máme my, ale přeci jen je velká část z nich poměrně starých,“ uvedla na Radiožurnálu Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
„Zda se po čtvrt roce a všech bezpečnostních kontrolách provoz opět rozjede je nyní otázkou. To je také fakt, který kritizuje opozice. Aktuální průzkumy mluví o tom, že 78 procent Němců se obává jaderné energie. Určitě zesílí tlak na to, aby vláda co nejrychleji hledala možnosti přechodu na alternativní zdroje,“ říká berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.
„Jisté je, že Německo bude do poloviny roku získávat elektřinu jen z devíti jaderných elektráren. Pro představu, výkon uzavřených reaktorů se dá srovnat s výkonem čtyř elektráren Temelín,“ dodává Stejskalová.
V současnosti z jádra pochází 23 procent německé energie. Odborníci očekávají, že se rozhodnutí o uzavření sedmi elektráren odrazí i na ceně elektrické energie. Již od včerejška stoupla její cena na burze o šest procent.