Němečtí zemědělci opět zablokovali dálnice, v Chotěbuzi troubili na kancléře

Němečtí zemědělci ve čtvrtek opět na řadě míst Německa zablokovali dálniční nájezdy, aby tak protestovali proti postupnému rušení daňového zvýhodnění nafty v zemědělství. Farmářů se mezitím zastala řada ministerských předsedů spolkových zemí, mimo jiné braniborský sociálnědemokratický premiér Dietmar Woidke, který je spolustraníkem spolkového kancléře Olafa Scholze.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty německých zemědělců v Chotěbuzi

Protesty německých zemědělců v Chotěbuzi | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Německá média nyní čekají na výsledky jednání mezi Scholzem a Henrikem Wendorffem, šéfem braniborského svazu zemědělců LBV Brandenburg. Ti pro schůzku zvolili Chotěbuz na jihovýchodě Braniborska, kde ve čtvrtek dopoledne kancléř otevřel nejmodernější a největší depo německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) na údržbu rychlovlaků ICE. V projevu kancléř projevil pochopení pro kritiku, kterou zemědělci na adresu vlády směřují.

Němečtí farmáři opět zablokovali silnice a dálnice. Protesty jsou mírnější než v pondělí

Číst článek

„Žijeme v pohnutých časech, něco jsme o tom také slyšeli,“ řekl Scholz. „A k demokracii rovněž patří, když člověk vyjádří svůj názor,“ poznamenal.

Kolem nového depa projeli nespokojení zemědělci a nákladní dopravci za hlasitého troubení s kolonou traktorů a nákladních aut. Protesty ve čtvrtek farmáři svolali nejen do Chotěbuzi. Stejně jako v posledních dnech se zaměřili na dálniční přivaděče, které zablokovali zemědělskými stroji. Zasaženy byly například dálniční úseky u Erfurtu, Saské Kamenice, Lipska nebo Zhořelce.

Německá vláda kvůli rozpočtové krizi a nezbytnosti šetřit přichystala v letošním rozpočtu rozsáhlé škrty. Původně chtěla skončit s podporou dieselu pro zemědělce a s daňovým osvobozením zemědělských vozidel. Následně částečně ustoupila a v pondělí schválila zachování daňového osvobození vozidel pro zemědělství, podporu dieselu chce ale postupně do roku 2026 zastavit. Zemědělci to odmítají a trvají na odvolání škrtů.

4:18

Němečtí farmáři se cítí opomíjení, říká novinář. Jejich protesty se radikálům nepovedlo zneužít

Číst článek

Šéf Svazu německých zemědělců (DBV) Joachim Rukwied ve čtvrtek agentuře DPA řekl, že je na vládě a parlamentních frakcích, aby nyní úspory na zemědělských dotacích zrušily, a tak protesty ukončily. „Vyzýváme frakce, aby intenzivně jednaly o tom, jak udržet konkurenceschopnost zemědělství a jak ukončit protesty,“ řekl.

Proti rušení daňového zvýhodnění dieselu pro zemědělce se vyslovila řada zemských premiérů včetně sociálních demokratů Woidkeho a Manuely Schwesigové, která vede vládu Meklenburska-Předního Pomořanska. „Toto rozhodnutí bylo nečekaně učiněno na spolkové úrovni a já toto rozhodnutí považuji za špatné,“ řekl Woidke.

Zda vláda nakonec pod tlakem zemědělců a regionů ustoupí, není jasné. Mluvčí spolkové vlády Steffen Hebestreit na tiskové konferenci řekl, že vláda trvá na tom, že daňové zvýhodnění se sníží už v letošním roce a znovu v roce příštím, aby pak od roku 2026 dotace zcela zanikla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme