Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Nevidomý čínský aktivista opustil ambasádu USA v Pekingu, prý je volný

Nevidomý čínský disident Čchen Kuang-čcheng opustil po šesti dnech pekingské velvyslanectví Spojených států. Podle deníku Washington Post v doprovodu amerického velvyslance. Čchen uprchl před několika dny z domácího vězení a útočiště hledal právě na americké ambasádě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrant drží fotografii čínského disidenta Čchen Kuang-čchenga na shromáždění na jeho podporu v Hong Kongu

Demonstrant drží fotografii čínského disidenta Čchen Kuang-čchenga na shromáždění na jeho podporu v Hong Kongu | Zdroj: ČTK

Podle agentury Nová Čína z ní teď dobrovolně odešel. Podrobnější informace ale nezveřejnila.

Agentura Reuters ale s odvoláním na vysokého amerického činitele napsala, že aktivista je ve zdravotnickém zařízení, kde ho čeká ošetření a setkání s rodinou. Prostřednictvím svého právníka Čchen vzkázal, že je volný a dostal jasné záruky.

Nevidomý aktivista dlouhodobě kritizoval čínskou státní politiku jednoho dítěte a u soudu obhajoval oběti nucených potratů. Nakonec byl odsouzen ke čtyř letům odnětí svobody.

I po propuštění v září 2010 ale zůstával v domácím vězení, byl vystaven násilí a perzekuci neunikla ani jeho rodina. Na konci dubna proto strážcům uprchl a ukryl se na americké ambasádě v Pekingu, což potvrdil i samotný zastupitelský úřad.

Čchen Kuang-čcheng dnes eskorta převezla do nemocnice a osobně ho doprovázel americký velvyslanec v Čínské lidové republice Gary Locke.

Incident může ovlivnit americko-čínské vztahy

Do Číny mezitím přicestovala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Tématy rozhovorů šéfky americké diplomacie s čínskými představiteli v Pekingu budou lidská práva, íránský a severokorejský jaderný program, napětí v Jihočínském moři i vzájemná obchodní výměna.

Vztahy obou zemí i samotné jednání v rámci strategického dialogu mezi Spojenými státy a Čínou však podle pozorovatelů může poznamenat právě případ aktivisty Čchena. O tom, jestli bude předmětem tamních jednání také jeho osud, ale obě strany zatím mlčí.

Čína incident už dříve odsoudila a obvinila Washington z vměšování do vnitřních záležitostí. Případ uprchlého aktivisty dnes vůbec poprvé komentovala i čínská média, podle kterých Čchen Kuang-čcheng není důležitým disidentem a západní novináři jeho význam přeceňují. List Global Times k tématu podotýká, že Západ nemá žádnou moc, aby pokračoval v tlaku na Čínu v otázce dodržování lidských práv.

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme