New Orleans vítá pomoc Prahy
Tématem rozhovorů Václava Klause v Texasu, New Orleansu a Alabamě je hlavně ekonomická a další spolupráce. V New Orleansu se prezident Klaus setkal s guvernérkou Kathleen Blanco a dalšími nejvyššími představiteli státu Louisiana. Jak poznamenává severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Aleksandr Pícha, tato část návštěvy prezidenta Klause je velmi zajímavá, protože se tam Česko ocitá ve vztazích se Spojenými státy v trochu opačném netradičním gardu.
V různých nadačních a podpůrných programech totiž v naprosté většině případů plynuly americké peníze do Česka. Tady je to po hurikánu Katrina obráceně. Česká republika pomohla třeba s obnovou veřejné knihovny v Alabamě nebo lékárny v Mississippi. V New Orleansu například vytváříme profesorský program na místní universitě, který je zaměřen na urbanistickou obnovu zdevastovaného města. Takže Česko je tu v jiné pozici a má to tady velmi sympatickou odezvu.
Samo město zatím poskytuje dost rozporný obrázek. Průmyslový přístav i některé výstavní části New Orleansu už jsou po hurikánu Katrina zrekonstruovány a září novotou. Ale rozsáhlé části jako Saint Bernard Parish a další čtvrti s převahou nejchudšího černošského obyvatelstva jsou pořád ve zdevastovaném stavu. Stále tady vidíte stovky rozpadlých a opuštěných domků a někde mezitím zatím spíš ojedinělé známky života. A stále se navíc vedou diskuse, jestli vůbec město v těchto zátopových oblastech obnovovat. New Orleans se tak potýká s dost netypickým problémem. Má nedostatek pracovních sil, protože se sem mnoho lidí prostě nechce vrátit.
Bude také potřeba ještě hodně pracovat na udržení tradice a kouzla New Orleansu jako města jazzu. Pokud jde o turismus, statistiky po tradičním karnevalu Mardi Gras jsou docela optimistické. Takzvané "Tlusté úterý" tu před dvěma týdny navštívilo skoro 800 tisíc návštěvníků. Ale záplavová vlna po hurikánu bohužel odplavila i dost z kouzla New Orleans.
Když jste ve Francouzské čtvrti, vidíte, že některé staré dobré jazzové bary nahradil hip hop, disco, ale i erotické podniky. To bohužel vydělává více. New Orleans se potýká s ekonomickými problémy, a tak se mnozí drobní podnikatelé chytají všech možností. Stále je tu třeba nejnižší HDP na obyvatele v Americe.
Návštěva prezidenta Václava Klause v New Orleansu nicméně ukázala, že nás tu dobře znají a máme tu velice dobrou pověst. A nejde jen o českou pomoc po hurikánu Katrina. Zdánlivě jde o drobnosti. Účastnící slavných karnevalů Mardi Gras si pamatují kvalitní skleněné české korálky, které tu všude měli po stovkách kilogramů. Kdysi tady v New Orleansu jezdily české tramvaje. A teď američtí ženisté studují i naše zkušenosti ze záplav v Česku v roce 2002. A při jednání s prezidentem Klausem projevili představitelé Louisiany velký zájem o naše investice.
Prezident Klaus proto pozval Kathleen Babineaux Blanco na návštěvu do Prahy. Rozvoj postižených oblastí po hurikánu Katrina totiž může být příležitostí pro naše firmy. Podobně se rozvíjí i spolupráce třeba s Německem, odkud se guvernérka Louisiany právě vrátila. Oproti jiným částem Spojených států tu není zatím tak silná konkurence a pro české firmy je navíc v Americe mnohdy i výhodnější daňové prostředí.
Tato první oficiální cesta českého prezidenta na jih Spojených států předchází rozhovorům ve Washingtonu, kde bude jednat s viceprezidentem Cheneym a ministrem obrany Gatesem o americkém radaru v Česku.