Nissan před referendem varoval zaměstnance sunderlandské továrny. Ti přesto hlasovali pro brexit

Anglický Sunderland už řadu let vyhlašuje jako vůbec první z větších měst výsledky hlasování. Loni v červnu tahle metropole britského automobilového průmyslu udala tón brexitové volební noci. 61 procent voličů se v téhle tradiční baště Labour Party vyslovilo pro odchod Británie z Evropské unie. Nic na tom nezměnilo ani varování automobilky Nissan, největšího zdejšího zaměstnavatele.

Sunderland (Velká Británie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sunderland

Sunderland | Foto: Jiří Hošek | Zdroj: Český rozhlas

Hlavní nádraží, na kterém nejsou funkční toalety, centrum města, kde se střídají laciné obchody s hernami a sázkovými kancelářemi, a kde nejdražším obchodem je supermarket Marks and Spencer. I v pět hodin odpoledne v pracovní den je střed Sunderlandu v podstatě liduprázdný.

„Sunderland je větší město, než Newcastle, a stejně se lidi hrnou tam. Víte, proč se našemu fotbalovému týmu nedaří přilákat dobré hráče? Není to kvůli fotbalistům, ale kvůli jejich manželkám. Vidí, že tady v nákupní zóně jsou jen dva pořádné obchody," řekl Radiožurnálu místní rodák Sammy, dlouholetý volič Labour Party a podporovatel brexitu, který letos z obdivu k premiérce Mayové bude volit Konzervativce.

Že se blíží parlamentní volby ve čtvrti, která mi evokuje okresní města v totalitním Československu poloviny 80. let, tady v podstatě nic nepřipomíná.

„Myslím si, že hodně lidí cítí frustraci z dalšího hlasování. Napřed všichni žili skotským referendem, pak byly parlamentní volby, pak unijní referendum, a lidi to prostě unavuje. Veřejnost by radši viděla, aby se věci hnuly z místa, než aby se politici zase handrkovali," vykládá Andrew Smithson, který pracuje v městských službách. Ty zažily za současné londýnské vlády už několik rozpočtových škrtů a i proto Andrew odevzdá svůj hlas Labour Party. Výsledek unijního referenda ho překvapil, ať už celkově nebo co se týče poměru hlasů v Sunderlandu.

„Lidé se rozhodli pro brexit, protože se chtěli vzepřít londýnské vládě. Málo lidí tady pochopilo, kolik projektů tady Evropská unie zafinancovala. Teď jim to pomalu dochází. Možná by tu teď hlasování dopadlo jinak," dodává Smithson.

Týden před unijním referendem zaslalo vedení sunderlandského Nissanu sedmi tisícovkám svých zaměstnanců dopis jasného znění. Odchod Británie z Evropské unie by vážně poškodil zájmy firmy a ohrozil pracovní místa u největšího chlebodárce ve městě. Stejně hlasovalo 61 procent lidí pro brexit.

„Lidi určitě ovlivnila problematika imigrace, i když tady v Sunderlandu máme jen asi tři procenta přistěhovalců. Když se lidí ptám, čeho se ohledně cizinců bojí, tak odpoví, že o pracovní místa. Zatím jsem se nesetkal s nikým, koho by ekonomický imigrant připravil o pracovní místo. K lidem se taky nedostaly informace, co všechno se tady v okolí postavilo za peníze Evropské unie," vypočítává šéf sunderlandské městské rady, labourista Paul Watson.

Nad jeho slovy jen nevěřícně kroutí hlavou radní za liberální demokraty Niall Hodson. Podle něho to byla právě Labour Party, kdo v Sunderlandu coby obhájce unijního členství totálně selhal. „Tahle strana tady v Sunderlandu ani nehnula prstem, místo aby vedla kampaň za setrvání v unii. Všichni tři místní labourističtí poslanci hlasovali pro aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy a zahájení odchodu z EU. O brexitu se teď vůbec nechtějí bavit, a tváří se, jakoby se nic nedělo. Přitom se bavíme o městě, které brexit zasáhne opravdu tvrdě," vysvětluje Hodson.

Tři místní poslanci Labour Party byli v roce 2015 zvolení pohodlnou většinou hlasů. Vzhledem k ústupu ze slávy v podání protiunijního UKIPu by letos měli své mandáty s převahou uhájit.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme