Obama bojuje za reformu imigračního systému i za hispánské voliče
Americký prezident Barack Obama vyzývá k rozsáhlé změně amerického imigračního systému. Ve Spojených státech podle odhadů žije asi 11 milionů ilegálních přistěhovalců, většinou hispánského původu. Prezident v texaském El Pasu řekl, že republikáni podmiňují reformu mimo jiné zpřísněním ostrahy hranic. Obama zdůraznil, že jeho administrativa všechny požadavky splnila, dokonce v míře, jakou mnozí pokládali za nemožnou.
„Chtěli, aby na hranicích bylo víc agentů. Dnes máme na jihozápadní hranici nejvíce příslušníků bezpečnostních složek v dějinách! Dvacet tisíc! Více než dvakrát tolik, co v roce 2004,“ pochvaloval si Obama.
Mluvil také o bezpečnostní bariéře na hranicích, o nasazení bezpilotních letounů a analytiků zpravodajských služeb a o spolupráci s Mexikem: „Opatření, která jsme zavedli, přinášejí výsledky. Za dva a půl roku jsme zajistili o 31% více drog, o 75% peněz a o 64% víc zbraní než dřív,“ řekl v El Pasu americký prezident.
O americkém imigračním systému hovoří ve Světě o třetí profesor historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity Igor Lukeš
Obama si však je vědom, že boj s republikány o reformu bude ještě náročný. Postěžoval si na nespokojence a „věčné reptaly“ z republikánských řad povzdechem, že by si asi přáli podél celých hranic vodní příkopy s aligátory.
Podle profesora historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity Igora Lukeše je reforma kvůli velkému počtu nelegálních přistěhovalců nutná. „Ti všichni žijí mezi námi, potřebují nemocnice, školy, používají sociální služby. A ty jsou placeny z daní lidí, kteří tady žijí a pracují legálně,“ vysvětluje.
„V oblastech nelegálního pohybu lidí přes hranice, zejména na jihozápadě, bují drogy, zbraně a násilí všeobecně. Okolo lidí bez legálního statutu je navíc podzemní ekonomika, která vykořisťuje a posiluje organizovaný zločin. Celý systém potřebuje změnu i proto, že je krutý, například roztrhává rodiny,“ dodává.
Problém nelegálních imigrantů má i ekonomický dopad – Obama chce zabránit jejich vykořisťování a tomu, aby oni svou přítomností tlačili dolů mzdy amerických dělníků. Reformu imigračního systému proto označuje za ekonomický imperativ.
Arizona, Georgia a Utah již přijímají opatření
Ilegální přistěhovalectví lze podle Lukeše omezit jen jediným způsobem – zesílením ostrahy hranic. Je však otázkou, do jaké míry je to reálné, když se jedná o stovky mil v převážně pouštním terénu.
Zatím se nedaří prosadit reformu imigračního systému na federální úrovni, ale tři státy – Arizona, Georgia a Utah – se snaží o vlastní opatření.
Obamův projev v El Pasu působí jako součást předvolební kampaně. „Obama i republikáni dobře vědí, že Hispánci představují obrovský rezervoár voličů – tedy ti, kteří jsou v USA legálně a mohou volit. Proto Obama bude na této skupině pracovat. V minulých volbách získal dvojnásobek hispánských hlasů ve srovnání s McCainem a to bude chtít zopakovat,“ tvrdí Lukeš.