Pellegrini uspěl zejména v regionech. Slovensko si zvolilo proruského populistu, píše BBC
Novým slovenským prezidentem bude předseda parlamentu a šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini. Ve druhém kole voleb se ziskem 53 procent hlasů porazil exministra zahraničí Ivana Korčoka. Volební účast byla 61 procent, tedy výrazně vyšší než v prvním kole před dvěma týdny, kdy přišlo k urnám 52 procent slovenských občanů.
Národ rozhodl, koho chce mít za prezidenta, řekl dosavadní předseda slovenského parlamentu Pellegrini. Své zvolení vnímá jako upevnění vlády premiéra Roberta Fica a vládní koalice. Vláda se nemusí obávat, že z Prezidentského paláce vznikne centrum, které vládě bude škodit, prohlásil.
Od poslaneckého asistenta do prezidentského paláce. Pellegrini je ve slovenské politice téměř čtvrt století
Číst článek
„Budu chránit a bránit zájmy Slovenské republiky. Budu prezidentem, který bude podporovat vládu ve snaze zlepšovat život lidí na Slovensku. Udělám vše pro to, aby Slovensko vždy zůstalo na straně míru a nestanulo na straně války, ať se to někomu líbí anebo nelíbí, ať mne za to kritizuje, kdo chce,“ řekl ve zjevné narážce na rezervovaný postoj vládní koalice k podpoře Ukrajiny, která se už déle než dva roky brání agresi Ruska.
Pellegriniho tábor v kampani označoval jeho hlavního soupeře, prozápadního liberála Ivana Korčoka, který dokázal favorizovaného kandidáta vládního tábora v prvním kole porazit, za „kandidáta války“ či rovnou za válečného štváče.
Jeho protikandidát Korčok v povolebním projevu uznal porážku a poblahopřál Pellegrinimu. Současně ho ale kritizoval, že měl netransparentní kampaň, a silně se vymezil vůči svým kritikům, kteří ho označovali za kandidáta války.
„Jsem upřímně zklamán, rozčarován. Nejsem zlomen. Výsledek je třeba přijmout a respektuji ho,“ řekl Korčok. Volby podle něj ukázaly, že je lze vyhrát i s netransparentní kampaní a také šířením nenávisti. Dodal, že o vítězi rozhodla vysoká volební účast a strach.
Pellegrini v kampani například obhajoval rozhodnutí nynější vlády premiéra Roberta Fica zastavit ze státních zásob vojenskou pomoc Ukrajině bránící se vojenské invazi Ruska.
Šedesátiletý Korčok, kterého jako občanského kandidáta podporovaly ve volbě prezidenta opoziční strany, je zastáncem liberální demokracie i Ukrajiny a kritikem některých rozhodnutí Ficova kabinetu.
Nový slovenský prezident se ujme funkce v polovině června, kdy skončí pětiletý mandát současné prezidentce Zuzaně Čaputové. Ta se o znovuzvolení neucházela.