Fico tvrdí, že prezident Petr Pellegrini získal od Slovenské informační služby mimořádně závažné informace. Opozice a organizátoři protivládních demonstrací obvinění z příprav převratu odmítají.
Slovenské vládní koalici se už od podzimu drolí většina. Premiér Fico zatím nepřišel s řešením a prohlubující problémy svádí na koaliční partnery. Přečtěte si pět scénářů, jak z této situace ven.
„Myslíme si, že protestovat a dát vládě najevo, že nesouhlasíte s jejími kroky, je naprosto legitimní právo zakotvené v ústavě Slovenské republiky,“ komentuje pro Český rozhlas Plus Jozef Sedilek.
„Prokázány jsou finanční toky, komunikace. Chystají se eskalovat napětí a neponechat protest jen ve fázi protestu, ale eskalovat napětí,“ řekl Pellegrini.
Fico zdůraznil, že student nepodal ruku prezidentovi, jednomu ze tří nejvyšších představitelů státu, který zvítězil v přímé volbě. A zároveň napsal, že „tady by někdo potřeboval tři facky“.
Pellegrini v pondělí přijal více než tři desítky studentů středních škol, kteří získali medaile na studentských olympiádách. Omaník loni skončil třetí na matematické olympiádě v maďarském Segedínu.
Mezi oceněnými jsou účastníci protifašistického a protikomunistického odboje, vědci a odborníci, jakož i herec Juraj Kukura. Herečka Zdena Studenková už předem vyznamenání od Pellegriniho odmítla.
„Oslovili mě, slušně jsem poděkovala a odmítla,“ vysvětlila své rozhodnutí nepřijmout státní vyznamenání od prezidenta Petera Pellegriniho slovenská herečka Zdena Studenková Denníku N.
Nekompetentnost v ekonomických záležitostech nedávno ocenila agentura Moody’s zhoršením ratingové známky o jeden stupeň, upozornila přitom na oslabování institucí a politické napětí.
„Dnes je Slovensko také dějištěm protivládního protestu. Opozice si řekla, že spojí 35. výročí revoluce se vzkazem vládě, že způsob, jakým řídí stát, není v pořádku,“ řekl Peter Bárdy.
Jde o jeden z hlavních sporů mezi vládními stranami Hlas a SNS, premiér Robert Fico (Směr) ale říká, že nejde o jeho prioritu a že si spor mají vyřešit jeho koaliční partneři sami.
„Vláda působí jako parodie na slibovaný klid a stabilitu,“ glosuje komentátor Postoje Jozef Majchrák. Jedním z důvodů je i to, že premiér Fico dokáže daleko méně tlumit koaličních vášně.
Pellegrini uvedl, že z jeho rozhovoru s německým kancléřem rovněž vyplynulo, že mezi světovými lídry roste přesvědčení, že by se na válku na Ukrajině a její budoucí vývoj mělo pohlížet realističtěji.
Slovenské ministerstvo vnitra v pondělí uvedlo, že český expremiér Andrej Babiš (ANO) byl v dokumentech tajné policie StB neoprávněně evidován jako její agent a vědomě s ní nespolupracoval.
Balíček počítá především se zvýšením základní sazby DPH na 23 z nynějších 20 procent. Na pět z deseti procent naopak klesne DPH na vybrané potraviny. Vznikne rovněž nová daň z finančních transakcí.
„Očekávání slibů byla velmi silná, teď ale volič Směru může dopady konsolidace pocítit velmi negativně, víc než voliči jiných stran,“ říká Grigorij Mesežnikov a komentuje dění na Slovensku.
„Strana Hlas hazarduje se zdravotnictvím. S celou odbornou veřejností jsme požadovali, aby resort zdravotnictví řídil zkušený manažer, který zná sektor,“ uvedl předseda SaS Gröhling.
Většina z pozvaných přijela až v pozdním odpoledni nebo podvečer. Dorazil třeba první místopředseda ANO Karel Havlíček. Oslavy se zúčastnila i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.
Astronomické hodiny předvádějí každou hodinu defilé dvanácti postav, které symbolizují profese a běžný život prvních přistěhovalců české a slovenské národnosti.
Prezidenta Pavla v americkém Chicagu přivítali čeští krajané a dechovka. Při návštěvě připomněl, že Češi v zahraničí budou moci od příštího roku volit do některých voleb korespondenčně.
Spory ve slovenské vládní koalici přerostly ve veřejný konflikt. O zklidnění neshod mezi hnutím Hlas a Slovenskou národní stranou se neúspěšně pokusil i prezident Peter Pellegrini.
Opoziční strany předem oznámily, že jejich poslanci hlasovat nebudou. Vládní koalice se ve 150členném parlamentu opírá o 79 poslanců, hlasování o Šimečkovi se jich zúčastnilo 77.
„Moje krátká akademická přestávka může pomoci i tomu, abych lépe porozuměla vlastní pětileté zkušenosti,“ řekla o prezidentském úřadu, který v červnu po pěti letech předala Peteru Pellegrinimu.
„Naši předkové překonali názorové rozdíly a začali doslova vystěhovávat fašismus z našeho území. Je to příklad, kterým by se měli inspirovat všechny dnešní elity na Slovensku,“ řekl Pellegrini.
„Mnozí jednoduše sklopí uši, jako se to stalo v roce 1969. Řeknou si, že jim to za to nestojí, a poddají se. Nese to znaky normalizace,“ konstatuje Michal Vašečka.
„Ficův Směr se jednoznačně posunul ke krajní pravici,“ říká v rozhovoru pro iROZHAS.cz a Radiožurnál bývalý dlouholetý politik a následně slovenský velvyslanec v Maďarsku i Česku Peter Weiss.