„Strana Hlas hazarduje se zdravotnictvím. S celou odbornou veřejností jsme požadovali, aby resort zdravotnictví řídil zkušený manažer, který zná sektor,“ uvedl předseda SaS Gröhling.
Většina z pozvaných přijela až v pozdním odpoledni nebo podvečer. Dorazil třeba první místopředseda ANO Karel Havlíček. Oslavy se zúčastnila i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.
Astronomické hodiny předvádějí každou hodinu defilé dvanácti postav, které symbolizují profese a běžný život prvních přistěhovalců české a slovenské národnosti.
Prezidenta Pavla v americkém Chicagu přivítali čeští krajané a dechovka. Při návštěvě připomněl, že Češi v zahraničí budou moci od příštího roku volit do některých voleb korespondenčně.
Spory ve slovenské vládní koalici přerostly ve veřejný konflikt. O zklidnění neshod mezi hnutím Hlas a Slovenskou národní stranou se neúspěšně pokusil i prezident Peter Pellegrini.
Opoziční strany předem oznámily, že jejich poslanci hlasovat nebudou. Vládní koalice se ve 150členném parlamentu opírá o 79 poslanců, hlasování o Šimečkovi se jich zúčastnilo 77.
„Moje krátká akademická přestávka může pomoci i tomu, abych lépe porozuměla vlastní pětileté zkušenosti,“ řekla o prezidentském úřadu, který v červnu po pěti letech předala Peteru Pellegrinimu.
„Naši předkové překonali názorové rozdíly a začali doslova vystěhovávat fašismus z našeho území. Je to příklad, kterým by se měli inspirovat všechny dnešní elity na Slovensku,“ řekl Pellegrini.
„Mnozí jednoduše sklopí uši, jako se to stalo v roce 1969. Řeknou si, že jim to za to nestojí, a poddají se. Nese to znaky normalizace,“ konstatuje Michal Vašečka.
„Ficův Směr se jednoznačně posunul ke krajní pravici,“ říká v rozhovoru pro iROZHAS.cz a Radiožurnál bývalý dlouholetý politik a následně slovenský velvyslanec v Maďarsku i Česku Peter Weiss.
Do ulic Bratislavy v úterý vyšlo podle organizátorů protestů na 18 tisíc lidí, kteří vyjádřili nesouhlas s kroky ministrů Martiny Šimkovičové a Borise Suska.
Soltész pochybuje o setrvání Slovenska v Evropské unii a dalších západních strukturách. Podle jeho slov Vladimir Putin už Slovensko dobyl, a to bez jediného výstřelu.
Ředitel tajné služby je jedním z nejvlivnějších funkcionářů v zemi. Opozice proto vyčítala premiérovi, že se Gašpar junior nikdy nevěnoval bezpečnostním otázkám.
Slovensko nemá už čtvrt roku obsazený post předsedy parlamentu. Šéf nejmenší vládní strany SNS Andrej Danko si na tuto svou oblíbenou pozici dál dělá zálusk a trvá na přerozdělení mocenských pozic.
„Bohužel je napětí mezi hnutím ANO a vládou opravdu velké a mnohdy v takové atmosféře racionalita argumentů vstupuje do pozadí. To není dobrým vkladem do jednání,“ řekl Pavel.
„Je to takové bezvládí, ale ta instituce funguje i nadále díky tomu, že tu pracují profesionálové," říká vedoucí zahraniční redakce Slovenského rozhlasu Soňa Weissová o novém zákonu o RTVS.
Ministryně kultury tvrdí, že vysílání RTVS začalo postupně ztrácet prvky objektivnosti a rezignovalo na vyváženost. Opozice už předem uvedla, že zákon nechá přezkoumat ústavním soudem.
Těsně před Pellegriniho návštěvou zrušil parlament Slovenskou televizi a rozhlas. A změnil nejen název, ale i řízení a vedení této instituce tak, aby byla plně podřízena vládnoucí moci.
Slovenská vládní strana SMER-SD kritizuje českou policii za postup po atentátu na Roberta Fica, ministr vnitra Rakušan kritiku odmítá. O vlivu této situace na česko-slovenské vztahy mluvil Boris Zala.
Slovensko podle Pellegriniho Ukrajině pomáhá dovozem elektrické energie. Značnou část dělostřelecké munice získané pro Ukrajinu českou iniciativou budou podle něj produkovat slovenské výrobní závody.
SNS ve snaze obsadit funkci šéfa parlamentu, kterou do zvolení hlavou státu vykonával už bývalý předseda Hlasu-SD Pellegrini, podpořili i někteří představitelé Směru-SD premiéra Roberta Fica.
Může návštěva Pellegriniho usmířit vztahy mezi Českem a Slovenskem? V pořadu Pro a proti diskutují bývalý slovenský ministr zahraničí Rastislav Káčer a bývalý šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.
Jeho zastupování Fica v Bruselu na evropském summitu bylo uklidňující. Slovenský prezident nepřijel do Bruselu nic blokovat, ale naopak uzavírat politické obchody a vyjednávat.
Slovenský prezident Peter Pellegrini v sobotu složil slib a ujal se svého úřadu. V projevu mluvil mimo jiné o tom, že je potřeba, aby se Slovensko semklo. Má šanci uklidnit emoce?
Od roku 2000 byl Pellegrini dvacet let členem strany Smer a blízkým spolupracovníkem Roberta Fica i v časech, kdy se za jeho vlád Slovensko proměnilo v „mafiánský stát“, jak řekl exprezident Kiska.
„Jsem vděčný za nesmírně silný mandát, který jsem díky důvěře vás, občanů Slovenské republiky, v dubnových volbách dostal. Hluboce si vážím vaší důvěry a věřím, že ji nezklamu,“ uvedl Pellegrini.