Otec jedné z obětí z Barcelony objal imáma v gestu usmíření, 'aby lidé neměli strach'

Velké emoce na sociálních sítích v pátek vyvolala fotografie, kterou zveřejnily na svých stránkách všechny velké španělské deníky. Otec jedné z obětí útoku v Barceloně, za nímž stojí radikální islamisté, na ní objímá plačícího imáma. Gesto usmíření učinil otec tříletého zesnulého chlapce ve čtvrtek vpodvečer při pietním setkání asi 700 lidí ve městě Rubí nedaleko Barcelony.

Barcelona Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velké emoce na sociálních sítích dnes vyvolala fotografie, kterou zveřejnily na svých stránkách všechny velké španělské deníky. Otec jedné z obětí útoku v Barceloně, za nímž stojí radikální islamisté, na ní objímá plačícího imáma. Gesto usmíření učinil otec tříletého zesnulého chlapce ve čtvrtek vpodvečer při pietním setkání asi 700 lidí ve městě Rubí nedaleko Barcelony.

Nemám strach

Gestem sklidil potlesk přítomných, kteří se sešli i proto, aby vyjádřili odhodlání, že se teroristy nedají zastrašit. Pod heslem "No tinc por" (Nemám strach) se v předchozím týdnu konalo už několik demonstrací a velká manifestace za přítomnosti krále Felipeho VI., členů španělské vlády i premiérů autonomních regionů Španělska se v Barceloně chystá na sobotu večer.

„Potřebuji obejmout muslima, aby tito lidé neměli strach,“ svěřil se listu El Periódico Javier Martínez. A jak řekl, tak udělal. Ve čtvrtek večer, když vycházel spolu s místním imámem z radnice ve městě Rubí, se oba objali. A zatímco otec malého Xaviho statečně zadržoval emoce, imám Idrís Sally se mu v náručí rozplakal. Uklidňovala ho podle listu El País i chlapcova matka Silvia.

Jsme všichni lidé. A říkám to svým srdcem

Martínez už dříve vyslovil přání, aby jeho syn neumřel zbytečně. Zdůraznil, že Katalánsko si musí uchovat svůj historicky vstřícný postoj k lidem všech národností i náboženství. Za dvěma teroristickými útoky z Katalánska z minulého týdne stála zřejmě 12členná buňka, z níž velká část byli Maročané a kterou nejspíš řídil marocký imám.

„Sdílím bolest se všemi. Se všemi. I s rodinami teroristů. Jsme všichni lidé. A říkám to svým srdcem, nejsem pod prášky, nepotřebuji je,“ řekl odhodlaný otec listu El Periódico.

Martínezův syn zahynul před týdnem na třídě La Rambla spolu s dalšími 12 lidmi, mezi nimiž byl i chlapcův prastrýc. Do lidí najel dodávkou Maročan Júnis abú Jakúb. Zraněna přitom byla i chlapcova matka, která se o smrti dítěte dozvěděla až v nemocnici, nemohla totiž syna najít. Chlapce odvezl do nemocnice městský policista, který se ho předtím snažil oživit defibrilátorem z blízké lékárny.

„Všem moc děkuji. Těší mě, že La Rambla je opět plná lidí, že lidé nemají strach,“ vyjádřil díky otec. Pochválil také práci záchranářů a katalánské policie. „Jsou jednou z nejlepších policií na světě,“ uvedl Martínez, který na služebnu ve městě Rubí v úterý přinesl policistům Xaviho fotku a jeho policejní autíčko. „Od teď máte anděla strážného. Bude vás chránit, když to budete potřebovat, tak jako jste pomáhali v těchto dnech mnoha lidem vy,“ řekl policistům Martínez.

Barcelona se reivindica ciudad abierta y diversa en el homenaje a las víctimas de los atentados

Justo una hora y una semana después. El acto interreligioso convocado por el Ayuntamiento de Barcelona y apoyado por la Generalitat en homenaje a las 15 víctimas mortales de los atentados de la capital catalana y de Cambrils se ha celebrado en la sala Marques de Comillas del Museo Marítim, no demasiado lejos de La Rambla, donde todo cambió hace una semana con la trágica carrera de la furgoneta que conducía Younes Abouyaaqoub, abatido el lunes por los Mossos d'Esquadra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme