V Paříži podle médií střílel 39letý Francouz. Policie ho znala, měl označení 'S' jako islámský radikál
Střelcem, který ve čtvrtek večer v centru Paříže zabil policistu a dva další zranil, byl podle médií 39letý Francouz, který žil na východním předměstí metropole. Policie jej již vyšetřovala v souvislosti s terorismem, uvedla agentura AFP. Při útoku byla lehce zraněna kolemjdoucí zahraniční turistka.
Podle agentury AP, která má k dispozici dokumenty o policejním vyšetřování incidentu, policie prohledávala byt 39letého Karima Cheurfiho v poklidné čtvrti pařížského předměstí Chelles. Cheufri byl podle listu Le Parisien v roce 2001 usvědčen z útoku na policistu. Střelec byl při útoku zabit.
Podle všeho se jedná o muže, který už byl v minulosti trestán za napadení policistů. V roce 2004 byl odsouzen na 15 let do vězení, ale později byl z vězení propuštěn. Měl označení S, kterým se označují islámští radikálové.
Policisté zjistili jeho identitu podle informací, které měl ve voze. O přímých motivech se zatím nic neví. Policisté se snaží prostřednictvím informačních služeb zjistit, zda se útočník neradikalizoval přímo ve vězení, případně s kým byl ve vězení ve spojení.
Teroristická organizace Islámský stát (IS) vydala prohlášení, podle něhož byl pachatelem útoku její bojovník, jehož pseudonym naznačuje, že pocházel z Belgie či v této zemi žil. Belgické úřady však o možném podezřelém nemají podle AP žádné informace.
Při střelbě v Paříži zemřel útočník a policista. Okolnosti ukazují na teroristický čin, řekl Hollande
Číst článek
Podle některých informací měl útočník komplice, ten je ale zatím stále na útěku. Policisté celou oblast Champs-Élysées uzavřeli.
Prezident Hollande svolal na ráno bezpečnostní radu státu a zrušil svou plánovanou cestu do Bretaně. Kvůli teroristickému útoku zrušili své plánované mítinky v závěru kampaně i prezidentští kandidáti. Nejvíce sledovaní favorité, kteří se ve čtvrtek večer sešli v poslední televizní debatě, chtějí před nedělním prvním kolem voleb zaměřit svou pozornost na bezpečnost.
Bezpečnostní rada, tedy nejvyšší ústavní činitelé, kromě prezidenta i premiér a ministr obrany, bude řešit, zda posílit další opatření a jak zvládnout průběh prezidentských voleb, který útok jistě naruší.