Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Papež František zemřel kvůli mozkové mrtvici. Náklady na pohřeb uhradí neznámý dárce

Papež František zemřel v pondělí ráno ve věku 88 let ve své vatikánské rezidenci. Od poloviny února se léčil se zánětem průdušek a zápalem plic, přes měsíc byl v nemocnici. Příčinou smrti byla mozková mrtvice a následné nezvratné selhání srdce, oznámil večer Vatikán. František naposledy krátce pozdravil věřící při nedělním velikonočním kázání Urbi et orbi (Městu a světu).

Sledovali jsme online Vatikán (Aktualizováno: 7:49 22. 4. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeptiška stojí před obrazem papeže Františka v kostele Santa Maria Addolorata v Římě po papežově úmrtí

Jeptiška stojí před obrazem papeže Františka v kostele Santa Maria Addolorata v Římě po papežově úmrtí | Foto: Matteo Minnella | Zdroj: Reuters

„V 7.35 se římský biskup František vrátil do domu Páně,“ uvedl kardinál komoří Kevin Farrell, který oficiálně ověřuje smrt papeže. Kardinál komoří povede Vatikán do zvolení nového papeže. Mezi favority ve volbě jsou podle agentury AP kardinálové z Itálie, Rakouska, Kanady či Filipín. Volba nástupce Františka začne nejpozději za 20 dní v Sixtinské kapli.

Kdo bude novým papežem? Mluví se o 12 možných kandidátech, jeden z nich se narodil na Litoměřicku

Číst článek

V Římě se krátce po oznámení papežovy smrti rozezněly zvony. Kolem poledne se na náměstí svatého Petra, kde bylo několik tisíc lidí, rozezněl umíráček. Podle zpravodajů na místě návštěvníci vatikánského mikrostátu vyjadřovali překvapení z úmrtí papeže, který ještě v neděli vystoupil s pozdravem k věřícím. František se vrátil z nemocnice koncem března a zdálo se, že se postupně zotavuje.

První modlitbu za papeže Vatikán svolal na pondělí 19.30 na náměstí svatého Petra. Podle agentury AP se věřící kolem sedmé hodiny večerní začali na Svatopetrském náměstí modlit růženec. Modlitby vedl kardinál Mauro Gambetti.

Rakev, do níž byl papež uložen, by mohla být do baziliky svatého Petra převezena ve středu ráno, uvedl v pondělí již dříve Vatikán. Pohřeb se uskuteční do devíti dnů, konkrétní datum nebylo ještě stanoveno. Svou účast na pohřbu v Římě přislíbil americký prezident Donald Trump, podle DPA půjde o jeho první ohlášenou zahraniční cestu.

Více se dočtete pod online reportáží.

František bude po více než sto letech prvním papežem, který nebude pohřben v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. V závěti požádal, aby byl uložen do jednoduchého hrobu bez zvláštní výzdoby s jediným nápisem: Franciscus. Papežovu závěť sepsanou v roce 2022 zveřejnil server Vatican News.

Papež by nechtěl, aby jeho nástupce zapomněl na chudé. Favorit je z Filipín, tvrdí církevní expert

Číst článek

Reakce ze světa

Oznámení o úmrtí Františka, který vedl katolickou církev od roku 2013, vyvolalo řadu reakcí ze světa. Přínos papeže oceňují politici i další náboženští vůdci. „Papež František byl v současném světě především představitelem lidskosti,“ uvedl český prezident Petr Pavel. Český premiér Petr Fiala označil papeže za muže hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti.

Papeže si katolíci připomenou při mších na celém světě. V pátek v 18.00 se za něj bude sloužit rekviem v pražské katedrále svatého Víta. V pařížské katedrále Notre-Dame se v pondělí v 11.00 hodin na Františkovu počest rozezněly zvony, které odbily 88krát.

V pondělí večer zůstalo na papežovu památku zhasnuto osvětlení Eiffelovy věže. V Argentině, kde se papež narodil, vláda vyhlásí sedm dní státní smutku, ve Španělsku pak tři.

Reformy a postoje

Argentinský kardinál Jorge María Bergoglio byl zvolen papežem v březnu roku 2013 po rezignaci Benedikta XVI. Hlavními tématy jeho pontifikátu byla kritika nerovností, starost o uchování přírody, vstřícný postoj k migrantům a kritika „budování zdí“, reforma fungování církve včetně vstřícnějšího postoje k některým menšinám, například LGBT+ lidem.

6:39

Papež František neměl moc rád Vatikán. Nebydlel ani v Apoštolském paláci, popisuje kněz Ženíšek

Číst článek

Papež také kritizoval války v Pásmu Gazy a na Ukrajině. Některé jeho výroky však vyvolaly v Izraeli i na Ukrajině kritiku. Byl také prvním církevním hodnostářem z Latinské Ameriky, který se stal papežem.

Začíná také období devítidenního smutku, přípravy na pohřeb i na volbu nového papeže kardinály, kteří se shromáždí v konkláve. Volební proces musí začít 15. až 20. den po papežově úmrtí. Stát se tak může i dříve, pokud ve Vatikánu budou všichni kardinálové-volitelé. Je jisté, že o nástupci Františka nebude rozhodovat žádný zástupce českých katolíků. Jediný český kardinál Dominik Duka totiž překročil hranici 80 let, která je stanovena pro volbu papeže.

fso, kvr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme