Pentagon zahájí proces elektrifikace vozidel, Česko má podle Černochové klimatické závazky jinde

Ruská válka na Ukrajině znamená humanitární katastrofu v mnoha ohledech. Kromě bezprostřední lidské tragédie jde také o pohromu pro životní prostředí Ukrajinců a prohloubení celosvětové klimatické krize. Tu zhoršuje obranný průmysl obecně a největším přispěvatelem je největší armáda světa – ta americká. Pentagon poprvé v historii zveřejnil svou strategii pro boj s klimatickou krizí. Česko se zatím k ničemu takovému nechystá.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon, budova amerického ministerstva obrany

Americká strategie počítá s elektrifikací všech nebojových vozidel do roku 2035 a s vývojem elektrických bojových vozidel do roku 2050. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Pentagon a americké tajné služby ve svých zprávách došly k závěru, že globální oteplování začíná významně otřásat stabilitou světa. Sucho, nedostatek vody a jídla a další problémy budou vyvolávat čím dál silnější migraci a konflikty mezi národy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezemisní armáda USA? Poslechněte si reportáž zpravodaje Jana Kaliby

Spojené státy navíc změnu klimatu analyzují i jako hrozbu pro svou národní bezpečnost. 

Klimatickou hrozbu si americké ministerstvo obrany uvědomuje i pro své vojáky v terénu či zahraniční základny. Vláda Spojených států zároveň poprvé přiznala, že její vojsko je součástí problému. Za rok vyprodukuje víc uhlíkových emisí než většina zemí světa.

Kompletní obměna vozidel

„Zahájím proces kompletní obměny vojenských vozidel Spojených států tak, aby každé bylo přátelské ke klimatu. Každé vozidlo. Myslím to vážně. Vynaložíme na to miliardy dolarů,“ slíbil prezident Joe Biden při dubnovém Dni Země.

Co reálně by naší zemi a pro naši obranu přinesla dohoda o obranné spolupráci (DCA) s 🇺🇸, o které v Pentagonu začala jednat ministryně @Jana Černochová se svým protějškem @Secretary of Defense Lloyd J. Austin III Austinem?

Třeba posílení bezpečnostních záruk pro 🇨🇿.

Více se dočtete 👉mocr.army.cz/informacni-ser…

13:55 – 22. 04. 2022

15 237

Americká strategie, která má vést k armádě, co neprohlubuje klimatickou krizi, počítá s elektrifikací všech nebojových vozidel do roku 2035 a s vývojem elektrických bojových vozidel do roku 2050.

Zaměřuje se ale i na čistou energii pro armádní budovy do konce desetiletí nebo na výcvik vojáků, kteří budou lépe připravení na teplejší a chaotičtější svět.

Hlavní je konec války

„Česko v tomto ohledu má plány v jiných průmyslových odvětvích, než v tom obranném,“ Odpověděla na dotaz Radiožurnálu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) při své návštěvě USA, kterou zakončila tento týden.

2:55

Černochová: Česko uzavře s USA dohodu o obranné spolupráci. Ve hře jsou i stíhačky a tanky

Číst článek

„Určitě se hledají nějaké alternativy tam, kde to možné je. Půjdeme tímto směrem. Nemyslím si ale, že bychom jako Česko byli schopni teďka vymýšlet nebo se přizpůsobovat těmto trendům dřív, než některé vyspělé země. Těch alternativ v těžké technice opravdu mnoho není,“ řekla Černochová.

„Je to pro mě důležité téma, ale v tuto chvíli chci, aby skončila válka na Ukrajině, abychom jí pomohli tak, jak jenom můžeme. Musíme dovyzbrojit naši armádu. Modernizovat ji tak, že bude připravena být nejen důstojným partnerem v rámci NATO, ale částečně i tak, abychom byli schopni jako samostatná jednotka bránit Českou republiku,“ popsala priority resortu ministryně.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme