„Moře je stále teplé, takže bych se shodoval s odhadem Copernicu, že je poměrně dobrá šance na to, že letošní rok bude buď těsně druhý nejteplejší rok, anebo těsně první nejteplejší rok,“ říká Trnka.
„Ryb je tu čím dál méně, je to katastrofální. Dříve jsme vozili turisty na rybolov, teď se z tohoto místa stala bažina,“ naříká místní rybář Alexej Grebenikov.
Údaje jsou alarmující, protože rekordů padlo více než minulý rok, kdy působil výrazně silněji jev El Niňo, který otepluje povrch oceánu v tropické části Tichomoří,což vedlo k vyšším teplotám.
Podle ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu klesly v červnu zásoby rýže v soukromém sektoru na 1,56 milionu tun. To je zatím nejméně od roku 1999 a o 20 % méně než minulý rok.
„V důsledku vyšší přítomnosti skleníkových plynů v atmosféře za několik málo měsíců či roků uvidíme překonané další rekordy,“ uvedl šéf meteorologické služby Copenicus Carlo Buontempo
V Evropě je nezbytné udržet demokratický střed, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v programu Komise na pět let. O jejím setrvání v čele Komise se bude hlasovat odpoledne.
Změny klimatu mají značné dopady i na hmyz, ovlivňují zejména jeho zbarvení a rozmnožování. Vyplývá to z nové studie, podle které může globální oteplování některým druhům ztížit úspěšné páření.
Digitální technologie podle odhadů spotřebují celosvětově asi dvě procenta elektřiny. Pouze část z toho připadá na umělou inteligenci. Velkou část spotřebovávají kryptoměny a hraní počítačových her.
Jedním ze zlomových bodů změny klimatu je tání permafrostu. Hrozí například to, že se při oteplení Sibiře mohou objevit nové bakterie a nemoci, které lidská civilizace ještě nezažila.
Řecké ostrovy vysychají. Na ostrovech Leros a Sifnos už kvůli nedostatku vody vyhlásili nouzový stav. Vodní krize v Egejském moři trvá už řadu let, letos se ale situace vyhrotila.
Výzkumníci z Colby College v Maine společně s neziskovou organizací Good Energy zkoumali 250 filmů od roku 2013 do roku 2022. Výsledky jsou podle výzkumníků v rozporu se zájmem diváků.
Už teď klimatická změna podněcuje ozbrojené konflikty, jako třeba v oblasti vysychajícího Čadského jezera. Ty jsou pak samy o sobě motorem migrace, ať vnitrostátní, anebo té mezinárodní.
Hladovku drží i tři další aktivisté. Chtějí německého kancléře přimět, aby vystoupil s prohlášením v němž přizná, že „další existence lidské civilizace je extrémně ohrožena klimatickou katastrofou“.
Vědci ve studii modelovali geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, o nichž je známo, že mohou ohrozit člověka na životě. Nejvíce se zřejmě přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
Je takzvaný Green Deal v současné podobě politicky obhajitelný? Vladimír Kroc se ptal Jana Dusíka, nově jmenovaného zástupce generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi.
Stav životního prostředí Česka stále není vyhovující a pokrok směrem ke klimatické neutralitě a plnění Zelné dohody pro Evropu malý. Konstatuje to nejnovější zpráva ministerstva životního prostředí.
OSN apeluje na země, aby urovnaly konflikty týkající se vodních zdrojů. Mezi celosvětové dopady nedostatku vody se řadí nucená migrace, nedostatek potravin nebo zdravotní hrozby.
Ovocné stromy letos rozkvetly o měsíc dřív než obvykle. „Ten aktuální stav je o něco málo horší, než byly průměrné výstupy globálních modelů,“ řekl pro Radiožurnál klimatolog Radim Tolasz.
Za rychlý odklon od fosilních paliv se ve světě běžně manifestuje, loni se na této potřebě shodlo skoro 200 zemí a vědci to považují za naprostý základ pro zmírnění člověkem způsobené změny klimatu.
Některá střediska ve Francii nebo Rakousku byla letos téměř bez sněhu. Ve Spojených státech vlekaři také hlásili významný úbytek sněhu, a to až o polovinu oproti běžné sněhové pokrývce.
„Prodlužuje se vegetační doba – ale to není úplně pozitivní, protože rostliny mají větší spotřebu vody a může docházet k rychlejšímu vysoušení půdy,“ uvádí sedlák Radek Cihlář.
Sněženky kvetou už déle než dva týdny, raší i lísky nebo olše. Alergici začínají pociťovat první příznaky. Na řadě míst to už vypadá jako na jaře. Byla letošní zima opravdu extrémně teplá?
„Současné vychýlení teploty Země o jeden stupeň je velký problém. Asi jako pro naše tělo – když máme teplotu o jeden stupeň vyšší, už se necítíme dobře,“ upozorňuje klimatoložka.
Celkový počet hurikánů v důsledku klimatické krize nezvyšuje, ale jejich síla je za posledních 40 let satelitních záznamů celkově daleko větší a to hlavně kvůli rostoucím teplotám oceánů a atmosféry.