Praha/Brusel||Jan Bumba, esta|Ekonomika|Interview Plus
„Za poslední dvě desetiletí suma, kterou jsme zaplatili za škody způsobené extrémními událostmi, jenom pro Evropu dosáhla asi 650 miliard eur,“ říká pro Český rozhlas Plus Ladislav Miko.
Afrika, jejíž podíl na globálním HDP zůstává nízký, nadále exportuje především suroviny, což mnozí řečníci označili za důkaz přetrvávajících postkoloniálních vzorců.
Spojenci v NATO navýší výdaje na obranu na pět procent HDP. Premiér Fiala chce zrušit chystaný nový typ emisních povolenek na benzín a naftu. Obě tyto zprávy se úzce týkají naší bezpečnosti.
Aktivisté z organizace Greenpeace na protest proti svatbě na náměstí Svatého Marka rozvinuli transparent s nápisem, že pokud si může Bezos pronajmout Benátky na svatbu, může také platit vyšší daně.
„V arktických oblastech je nárůst teploty nejvýraznější. Na kontinentální Sibiři je trochu menší, ale stále je to 2–3krát rychlejší než průměr Země,“ říká Alexander Ač, expert na klima.
„66 procent Dánů by rádo jedlo míň masa, takže o rostlinnou stravu je zájem. Zároveň ale stále máme spotřebu masa vysokou,“ říká pro Český rozhlas Louise Johansenová.
„Nákupní chování ovlivňuje cena. Proto bych vyzvala obchodní řetězce v Česku, aby investovaly tak, jak se stalo například v Německu,“ říká pro Český rozhlas expertka Joanna Trewernová.
Pivolog Kučera pro Český rozhlas Plus popsal, jak spolupracuje na vývoji piva s protirakovinnými účinky, které chmel přirozeně má. Vědci se snaží zjistit, jak látky dostat z žaludku až do jater.
Nejhorší situace proti průměrnému stavu je v kraji Vysočina, ve Zlínském kraji, v širší oblasti Jeseníků i podhůří a v Pardubickém kraji. Sucho však zasahuje víceméně do všech krajů.
Za několik týdnů dokázal Donald Trump zvrátit roky úsilí o ochranu klimatu a životního prostředí. Někteří ho ale kvůli jiným krokům označují za radikálního ekologa.
Brazilský stát Pará staví dálnici skrz amazonský prales, aby usnadnil dopravu na klimatickou konferenci COP30. Projekt však vzbuzuje obavy místních i odborníků kvůli možným dopadům na přírodu.
„Je nás 10 miliard v oteplujícím se bazénu a každý držíme drobounkou trubičku, ze které jde ten plyn, který ho ohřívá. A když já vypnu plyn, tak ovlivním strašně málo,“ popisuje expert.
EU v zelené politice prostě upřednostnila ideologii před pragmatismem při ochraně klimatu, což ale neudělaly jiné velmoci USA a Čína, namítá v textu pro německé publikum Křetínský.
Svět se přiblížil ke svému zániku, do pomyslné půlnoci zbývá už jen 89 sekund. Hodiny lze podle vědců vrátit zpět, pokud budou národy a jejich lídři spolupracovat na řešení existenčních rizik.
„Vzdělávání je jednou ze služeb nejčastěji narušovaných klimatickými riziky. Přesto je to oblast často opomíjená navzdory její roli v přípravě dětí na přizpůsobení se změně klimatu,“ řekla Russellová.
„Co vím, je, že pokud se USA na federální úrovni nebudou podílet na diskusi o čisté energii a klimatu, bude to na úkor amerických pracovníků a amerického průmyslu,“ tvrdí Zaidi.
Ochrana české krajiny a přírody, ale i rozvoj čistých technologií a modernizace Česka – to jsou témata, na kterých se až tři čtvrtiny české společnosti shodnou.
„Často bývám označovaný za environmentálního nebo vědeckého novináře, ale tak to vůbec nevnímám. Pro mě je to politické, bezpečnostní a každodenní téma,“ říká Jan Kaliba pro Radiožurnál.
Vědecké analýzy ukazují, že vliv emisí ze spalování fosilních paliv má na extrémy v počasí nezanedbatelný vliv. Vlny veder si vyžádaly oběti na životech v Severní Americe, Evropě a Asii.
Česká republika je jednou ze 13 zemí, kterým Evropská komise vytýká, že stále ještě neposlaly finální verzi národního energeticko-klimatického plánu. Komise zahájila řízení pro porušení unijního práva
Majestátní dvousetletý smrk, který má přezdívku Zelený obr, se nachází u průsmyku Passo Nota, kde byla do první světové války hranice mezi Itálií a Rakouskem-Uherskem, ve výšce 1200 metrů nad mořem.
Trumpův tým připravující předání moci má kromě toho připravené i další dekrety, které zmenší některých národních památek, což by mělo umožnit těžbu na některých místech, kde to dosud nebylo možné.
I mezi apolitickými předními světovými vědci se ozývají hlasy, které upozorňují, že pokud v Bílém domě usedne republikán Donald Trump, světové klima se z toho nemusí vzpamatovat.
Čechy znepokojuje sucho, většinově chtějí chránit klima a modernizovat zemi, ve složitém tématu ale tápou a nedůvěřují v něm ani politikům, ukázalo se v novém výzkumu České klima 2024.