Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě proti verdiktu soudu zakazující potraty. V ulicích zasahovala i policie
Policie ve Varšavě zadržela ve čtvrtek patnáct lidí při protestech proti rozhodnutí ústavního soudu ohledně interrupcí. Stovky lidí vyšly v noci do ulic demonstrovat proti verdiktu ústavního soudu, podle něhož přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Protesty pokračovaly i v pátek. Tisíce lidí protestovaly po celé zemi navzdory omezením, vyhlášeným kvůli šíření koronavirové nákazy, napsala agentura Reuters.
Odpůrci zákazu interrupcí hned po čtvrtečním verdiktu protestovali před sídlem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost, která většinu ústavních soudců nominovala. Kritici soudního výroku tvrdí, že soud jednal podle přání této strany.
‚Smutný den pro ženská práva.‘ Polský ústavní soud přitvrdil zákaz interrupcí
Číst článek
Lidé rovněž demonstrovali před domem předsedy strany Jaroslawa Kaczyńského, a to i v pátek. Obydlí předsedy vládní strany chránily policejní kordony z obou stran ulice a strážci zákona vybízeli demonstranty k rozchodu.
Policie při nočních potyčkách u Kaczyńského domu použila proti demonstrujícím slzný plyn i násilí. Tvrdí, že se tak stalo poté, co protestující na policisty házeli kamení. Zpravodajský server Onet.pl ale v pátek napsal, že demonstraci sledoval a že situace byla jiná, než jak ji popisuje policie.
„Protest byl od začátku agresivní, ale slovně. Pochod varšavskými ulicemi se odehrával v klidu, navzdory ostrým a vulgárním heslům,“ napsal server s tím, že terčem pokřiků byla i sama policie.
Agentura AP podotkla, že demonstranti porušili současný vládní zákaz shromažďování vyhlášený kvůli šíření koronavirové nákazy. V polských městech se dosud mohlo sejít maximálně deset lidí. Policejní mluvčí dnes uvedl, že ve vazbě zůstává 14 lidí, 35 demonstrantů dostalo pokutu za porušení vládního nařízení.
‚Aktivity musí podporovat základní práva a svobody.‘ Norsko se chystá krátit dotace Polsku a Maďarsku
Číst článek
Zákaz interrupcí
Podle kritiků rozhodnutí ústavních soudců povede de facto k úplnému zákazu legálních interrupcí v Polsku. Přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu až dosud představovalo nejčastější zákonem povolenou výjimku ze zákazu potratů v katolické zemi.
„Netuším, co budu dělat. Každopádně tím končí veškeré naděje, že budu mít dítě,“ řekla Reuters o dopadu nálezu ústavních soudců třicátnice Zaneta, která trpí velice vzácnou genetickou poruchou a v úterý si nechala přerušit těhotenství poté, co vyšetření prokázalo vážné poškození plodu.
Protipotratový zákon dosud povoloval v Polsku ukončit těhotenství v případě vážného poškození plodu a dále v případě, že těhotenství ohrožuje život či zdraví matky nebo pokud bylo důsledkem znásilnění či incestu.
Pokusům parlamentní cestou zpřísnit polský protipotratový zákon, který už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě, zabránily v nedávných letech masové demonstrace žen v ulicích polských měst.