Trump byl kdysi byl jako volič demokratů zastánce širokého přístupu k legálním interrupcím. Když ale vyčíhal příležitosti přivlastnit si Republikánskou stranu, musel změnit kurz.
„U lidí starších 18 let bude předepsání receptu a prodej léků předcházet pohovor, konzultaci, vypsání receptu a cenu přípravku uhradí Národní fond zdraví,“ popisuje lékárnice Paulina Frontová.
Obracejí se na ně známí z celého Polska, jestli by jim nepomohli zařídit potrat v Ostravě. „V každé politice je něco, ale tam je to prostě hardcore, tam už nedbají na lidský život,“ myslí si Izabela.
Tématem Deníku jsou ceny potravin. A Právo se věnuje problematice chátrajících kostelů, kterých se církev vzdává. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Zákon vstoupil v platnost se začátkem měsíce a Nejvyšší soud USA jej nezablokoval, i když zatím nezvrátil precedenční verdikt z roku 1973, který interrupce v USA legalizoval.
Gazeta Wyborcza připomněla, že český týdeník Respekt minulou neděli psal o březnovém dopisu z polského velvyslanectví českému ministerstvu zdravotnictví, aby Česko neulehčovalo Polkám potraty.
Odpůrci zákazu interrupcí hned po čtvrtečním verdiktu protestovali před sídlem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost, která většinu ústavních soudců nominovala.
Stovky Polek opět demonstrovaly v centru Varšavy proti návrhu zákona, který by zrušil dosud legální možnost umělého přerušení těhotenství v případě těžkého a nenapravitelného poškození plodu.
Falešné potratové pilulky můžou způsobit i smrt. Ženy po nich můžou dostat těžký toxický šok nebo infarkt. Potratové pilulky by proto měly kupovat jedině na lékařský předpis.
Polsko vstoupilo do takzvaného černého pondělí. Napříč celou zemí ženy protestují proti chystanému zpřísnění protiinterrupčního zákona. Některé z demonstrujících nejdou do práce, jiné se na protest pouze zahalí do černé barvy. Protest podpořil i polský deník Gazeta Wyborcza. Některá tamní média zase o černém pondělí píší jako o bezvýznamné feministiscké akci a obyvatele vyzývají, aby do práce šli.