Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Polský deník Martina Dorazína

Urážlivá karikatura proroka Mohameda rozpoutala spirálu událostí, které se bezprostředně týkají Polska. Co se konkrétně stalo - to si do svého deníku zapsal a poznámkami opatřil náš zpravodaj v Polsku Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koncentrační tábor

koncentrační tábor | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Politiky i veřejnost zaskočila zpráva, že se do bývalého koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka hodlá vydat skupina íránských vědců, aby zjistila, jak to vlastně bylo s tím holocaustem. Podle Teheránu jde o nestranné a uznávané odborníky.

S ohledem na povahu íránského režimu si o proklamované nezávislosti těchto historiků můžeme myslet své. O cíli této vědecké expedice nejlépe fakt, že průvodce po nejtragičtějších místech Evropy jí má dělat odborník opravdu na slovo vzatý - ideolog neonacismu Horst Mahler.

Je třeba říci, že si íránští vědci dali na čas - Státní muzeum Osvětim-Březinka funguje už od roku 1948. Až po zveřejnění karikatur proroka Mohameda ale íránský velvyslanec ve Varšavě dospěl k závěru, že smrtící kapacita osvětimských pecí je silně nadsazená - podle jeho propočtů by spálení milionu tří set tisíc Židů, Poláků, Romů a Rusů a dalších vězňů mělo trvat nejméně 15 let.

Nevím, jak k této cifře pan velvyslanec Mohamed Taheri došel. Člověk nemusí strávit celý život na katedře historie v Teheránu, aby tuto záhadu rozlousknul. Stačí se podívat do nacistické projektové dokumentace Centrálního stavebního úřadu SS a německé policie v Osvětimi.

Černé na bílém v ní stojí, že kapacita pecí činí 4 800 osob na den. Tomu se dá věřit - Němci jsou přece známí svou důkladností. I kdybychom nacistům odečetli dny pracovního volna a klidu, pak celková kapacita Osvětimi za dobu existence tábora vychází na více než pět milionů lidí.

Zajímalo by mě, jak íránští vědci chtějí pece testovat - budou v nich se stopkami v ruce spalovat figuríny nebo hadrové panáky? To se naštěstí nedozvíme. Správa muzea Osvětim-Březinka totiž zakázala vstup na území památníku osobám, které fakt vyvražďování lidí v plynových komorách zpochybňují.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme