První poprava na Srí Lance po čtyřiceti třech letech. K trestu smrti byli odsouzeni čtyři pašeráci drog

Srílanský prezident Maithripala Sirisena podepsal příkaz k popravě čtyř pašeráků drog, kteří byli odsouzeni k trestu smrti. S odkazem na jeho středeční sdělení novinářům o tom informovala agentura AP. Úřady ostrovního státu přitom posledního vězně popravily naposledy před 43 lety. Proti prezidentovu rozhodnutí se ohradily organizace hájící lidská práva i Evropská unie.

Kolombo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poprava se na Srí Lance provádí oběšením. (ilustrační foto)

Poprava se na Srí Lance provádí oběšením. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Sirisena při vystoupení uvedl, že narkotika jsou pro Srí Lanku vážnou hrozbou, v zemi je na nich závislých 300 tisíc obyvatel. Z 24 tisíc srílanských vězňů si jich 60 procent odpykává trest kvůli drogám. Místní věznice přitom mají oficiální kapacitu pouze 11 tisíc míst.

V USA letos popravili devátého vězně. Price před dvaceti osmi lety zabil před Vánoci kněze

Číst článek

Srílanský prezident letos v lednu navštívil Filipíny a následně prohlásil, že způsob, jakým tamní prezident Rodrigo Duterte bojuje s prodejci narkotik, by měl být příkladem pro celý svět.

Od Dutertova nástupu do funkce v roce 2016 bezpečnostní složky v rámci zásahu proti překupníkům drog zabily tisíce převážně chudých mladých lidí z měst. Organizace hájící lidská práva to opakovaně odsuzují, tvrdí, že policie nezákonně zabíjí filipínské občany.

Organizace Amnesty International v prohlášení uvedla, že je Sirisenovým rozhodnutím znepokojena, a vyzvala ho k okamžitému zastavení plánu na obnovení poprav. Prezidentovy záměry v minulosti kritizovaly i některé státy a Evropská unie. Podle jejich názoru není žádný justiční systém bezchybný a nelze proto eliminovat riziko, že bude popraven nevinný člověk.

Sirisena už dříve řekl, že přísné vymáhání zákonů je nutné k omezení zločinnosti a k zachování veřejného pořádku.

Souhlas čtyř lidí

Úřady na Srí Lance popravily vězně naposledy v roce 1976. Ústava země z roku 1978 totiž stanovuje, že trest smrti musí schválit příslušný soudce, vrchní státní zástupce i ministr spravedlnosti a rozhodnutí musí nakonec podepsat prezident. Pokud se tak nestane, trest se automaticky mění na doživotí. Toto ustanovení popravy v zemi de facto zastavilo.

V současnosti je odsouzeno k trestu smrti 1299 osob, 43 z nich za trestné činy související s prodejem drog.

Srí Lanka právě hledá nové dva popravčí, předchozí dvojice ve funkci skončila, aniž by někoho kdy popravila. Podle jednoho z úředníků z místního ministerstva spravedlnosti se výběr nyní zúžil na 26 kandidátů, kteří podstoupí dvoudenní školení.

Poprava se na Srí Lance provádí oběšením.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme