Na Šrí Lanku přijelo od začátku války na Ukrajině přes 288 tisíc Rusů a skoro 20 tisíc Ukrajinců. Pobídka k tomu, aby do sedmého března opustili zemi, míří kromě Rusů i na příchozí z Ukrajiny.
Před útokem Hamásu pracovalo na stavbách v Izraeli kolem 72 000 Palestinců. Ti byli v říjnu ze zaměstnání propuštěni a z bezpečnostních důvodů vykázáni ze země.
Vlak i autobus, který směřoval na letiště, jsou značně poškozeny. Na fotografii zveřejněné šrílanským webem je vidět zdemolovaná zadní část autobusu a řada rozbitých oken.
Buddhismus platí za jedno z nejvíce mírumilovných náboženství. Jak je tedy možné, že stále častěji toleruje a na některých místech světa dokonce otevřeně podněcuje násilí, vraždy a nespravedlnost?
Skupina, která do země původně přišla za vzděláním a za prací, se rozhodla opustit svůj domov ve městě Kupjansk, a vydala se do o něco bezpečnějšího Charkova. Cestou je ale zajali Rusové.
Koření na policích podle nápisů na sáčcích ukazuje, že většinou pochází přímo ze Šrí Lanky. „Občas nefunguje pošta a koření nedoletí. Posílá ho moje tchyně, bydlí sedm tisíc kilometrů daleko.“
Farmáři si stěžují, že vláda Šrí Lanky není ani schopná ani ochotná lidem pomáhat. Sami se tak musí vypořádat s následky hospodářské krize, která silně zasahuje zejména ty nejchudší.
„Nemůžete dělat ekonomické reformy bez těch politických,“ komentuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz vývoj na Šrí Lance doktorka Thiruni Kelegamaová z Oxfordské univerzity.
Vikremesinghe, který je Radžapaksovým spojencem, je jedním z hlavních favoritů na zvolení řádným prezidentem, i když protestující požadují i jeho odchod.
Dopis s rezignací byl ve čtvrtek na Šrí Lanku doručen letecky ze Singapuru, kam Radžapaska uprchl ve středu po rozsáhlých demonstrací kvůli krizi, do které zemi uvrhl.
Stupňující se krize ekonomická, politická a společenská. To je pozorovatelná a dost nepřehledná situace na Šrí Lance. Server iROZHLAS.cz proto přináší odpovědi k jejímu pochopení.
Ve středu podruhé během necelého týdne protestující vnikli do přísně střežené vládní budovy, tentokrát se jednalo o sídlo premiéra Ranila Vikremesingha.
Pákistánský ministr pro rozvoj Ahsan Iqbal požádal občany, aby konzumaci čaje snížili o jeden až dva šálky denně. Pákistán má totiž v současnosti devízové rezervy jen na dva měsíce.
Rusko hodlá ještě víc rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou, která „neskáče, jak ostatní pískají“. Vysvětloval ruský ministr zahraničí Lavrov moskevským středoškolákům.
Kolombo (Srí Lanka)||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Otázky a odpovědi
Šrí Lanka je poprvé za 74 let, kdy funguje jako samostatný stát, v platební neschopnosti. Jak k tomu došlo? Server iROZHLAS.cz přináší pět zásadních otázek a odpovědí pro pochopení kontextu.
„Všichni jsme se soustředili na covid a přitom daleko horší zabijáci tou dobou neodešli. Jsou tu dál, a jak se blíží konec období dešťů, znovu udeří,“ říká dobrovolnice osvěty v Singapuru.
Záchranáři odvezli do nemocnice jednoho zraněného v kritickém stavu a tři lidi ve vážném stavu. Útočník zemřel na místě, podle premiérky byl zastřelen do minuty od začátku útoku.
Na západním pobřeží Srí Lanky 12 dní hořela loď MV X-Press Pearl. Loď se potopila 2. června, kdy do vody uniklo několik tun plastových granulí. Obavy vzbuzoval také možný únik nafty.
Singapurská loď MV X-Press Pearl, která z Indie převážela 25 tun chemikálií, včetně kyseliny dusičné, postihl požár u břehů Srí Lanky 20. května. Oheň zničil většinu nákladu a znečistil okolní vody.
Země jako Thajsko, Srí Lanka nebo Indonésie odhadují, že bude trvat až deset let, než se počty zahraničních návštěvníků vrátí alespoň na polovinu stavu před pandemií.