Postkomunistická Die Linke se změnila. I díky své lídryni ovládla Berlín a ulovila mladé voliče
Ještě donedávna odepisovaná Die Linke v nedělních německých volbách do spolkového sněmu posílila na 8,8 procenta hlasů a stala se jedním z největších skokanů a vítězů. Pomohlo jí k tomu i to, že se v poslední době z nepříliš pružné postkomunistické partaje změnila i díky lídryni Heidi Reichinnekové. Navíc se jí povedla kampaň na sociálních sítích, která oslovila zklamané mladé levicové voliče.
Die Linke vznikla v červnu 2007 spojením postkomunistické Strany demokratického socialismu (PDS) a levicové Volební alternativy práce a sociální spravedlnosti (WASG). Ve srovnání se sociálnědemokratickou SPD deklaruje mnohem výraznější levicovou orientaci, i proto bývá označována až za krajně levicovou.
Že se o ní nyní mluví jako o jednom z vítězů německých voleb, je velmi překvapivé i proto, že ještě před pár týdny by si na její úspěch atakující devět procent voličské podpory vsadil málokdo.
Velkou ranou pro Die Linke byl předloňský odchod jedné z nejvýraznějších tváří německé levicové politiky Sahry Wagenknechtové, která si založila novou stranu BSW. Reagovala tak na posun Die Linke k více sociálně progresivním pozicím. BSW je naopak silně konzervativní a protiimigrační, odmítá dodávky zbraní Ukrajině a kritizuje protiruské sankce.
Vítězové a poražení voleb v Německu: Merz se dočkal, socialisté jsou nejslabší za 150 let a AfD dvojnásobná
Číst článek
Die Linke v důsledku odchodu stranického křídla kolem Wagenknechtové ztratila část poslanců a přišla o svou parlamentní frakci i o zastoupení ve výborech. Z volebních výsledků v zemských volbách, červnových eurovoleb i předvolebních průzkumů se dlouho zdálo, že na rozdíl od BSW do současného spolkového sněmu nepronikne. V některých sondážích se Die Linke propadla až na pouhou dvouprocentní podporu.
„Odchod proruského a protiimigračního křídla ovšem nalákal do Die Linke nové členy, zejména z řad klimatických a občanskoprávních aktivistů,“ upozorňuje Kateřina Vnoučková z Asociace pro mezinárodní otázky.
Jako Ocasio-Cortezová
Klíčovým zlomem v kampani pro Die Linke bylo lednové hlasování CDU s AfD ohledně zpřísnění protiimigračních opatření. Lídryně Die Linke Heidi Reichinneková na to reagovala ostrým projevem kritizujícím sbližování s krajní pravicí.
Vyjednávání o ‚velké koalici‘ bude složité. Spolupráce s CDU/CSU není automatická, zní z SPD
Číst článek
„Projev se stal virálním na sociálních sítích a přivedl do strany i více než 20 tisíc nových členů, zejména mladých lidí. Reichinneková svým radikálním postojem a silným veřejným působením (a zároveň i vizuálně výraznou červenou rtěnkou) trochu připomíná americkou demokratickou poslankyni Alexandrii Ocasio-Cortezovou, která taktéž dokázala oslovit mladé lidi s myšlenkami demokratického socialismu,“ přibližuje odbornice na německy mluvící země Vnoučková.
Díky zdařilé kampani strana v posledních průzkumech vystřelila prudce vzhůru. „Nejspíš mobilizovali voliče, kteří byli ostře a jasně vymezeni proti AfD. Byli svěží, jasně vydefinovaný radikální hlas a tím se lišili od ostatních. Vypadali jako taková alternativa vůči Alternativě pro Německo, z druhé strany spektra,“ zhodnotil analytik z Institutu mezinárodních studií FSV UK Jakub Eberle.
I díky tomu tak Die Linke dokázala zaujmout řadu voličů sociálních demokratů a Zelených, kteří byli s jejich vládnutím v posledním volebním období zklamaní.
Mladí, prvovoliči a Berlíňané
Kromě výrazné lídryně Reichinnekové vsadila Die Linke i na tradiční, byť dnes již stárnoucí kádry. Přímý mandát ve východním Berlíně opět získal 77letý Gregor Gysi, v Erfurtu poté 69letý Bodo Ramelow.
Těžištěm podpory Die Linke ale byli prvovoliči a mladí voliči, u kterých vyhrála. Ve srovnání s minulými parlamentními volbami mimořádně posílila právě v nejmladších věkových skupinách, které jí pomohly k nárůstu podpory.
Mezi věkovou kohortou 18–24 let ji volil každý čtvrtý, ve věkovém rozmezí 25–34 let to bylo 16 procent voličů. Dál podpora napříč věkovými kategoriemi klesá.
ARD upozornila i na to, že Die Linke získala v kategorii „mladé ženy z měst“ dokonce každý třetí hlas.
Partaj tradičně boduje na východě Německa. Na východě také Die Linke zvítězila v šesti okrscích – ve čtyřech východoberlínských, v Lipsku a v Erfurtu.
I díky velmi vyrovnané berlínské voličské mapě se Die Linke se ziskem 19,9 procenta hlasů podařilo zvítězit i v celém hlavním městě.
Progresivní levice
V ekonomických oblastech zaujala Die Linke výrazně levicovými návrhy, slibovala spravedlivější rozdělení bohatství prostřednictvím progresivního zdanění a razantně zvýšit daňovou sazbu u nejbohatších až na 75 procent. Kromě vymezení se vůči krajní pravici vsadila Die Linke i na téma dostupného bydlení a přiměřených cen energií.
K zahraničněpolitickým otázkám se Die Linke v kampani jinak vyjadřovala méně než konkurence, omezila své dříve vstřícnější vystupování vůči Rusku a vsadila spíše na klasická sociální témata.
„Profilují se jako progresivně levicová strana se silným klimatickým smýšlením, v ekonomické oblasti požadují především progresivní zdanění a solidární přerozdělení prostředků ve prospěch chudších částí společnosti. Od BSW se odlišují zejména v přístupu k migraci a v důsledně protiruském postoji, podporují humanitární pomoc Ukrajině, zároveň ovšem jako strana s pacifistickou tradicí nesouhlasí se zbrojní podporou,“ doplňuje Vnoučková.