Postup Číny proti nepokojům v Tibetu vyvolává obavy Tchajwanu
Podle čínských zdrojů 13, podle tibetských nejméně 8 desítek - tak se liší počty obětí násilných protičínských protestů v tibetském správním středisku Lhase. Čínský zásah ostře odsoudil Tchajwan. Podle Tajpeje ukázal brutální postup čínských jednotek ve Lhase a na dalších místech pravou tvář totalitního režimu, a to jen krátce před konáním Letních olympijských her. Představitelé ostrovního státu, který Peking považuje za odštěpeneckou provincii, v této souvislosti varovali, že podobný postup Čína zvolí i proti Tchajwanu.
Čína tvrdí, že má situaci v Tibetu pod kontrolou, zpřísňuje také cenzuru informací i přístup cizinců do Tibetu. Peking dnes přiznal, že při nepokojích ve Lhase zemřelo 13 osob, původně mluvil o 10 obětech. Tibetská exilová vláda ale udává až 80 zabitých. Dalších až 30 protestujících lidí údajně zahynulo v provincii S´-Čchuan, násilnosti byly o víkendu hlášeny i z dalších dvou čínských provincií.
Poté, co Peking zakázal vstup novinářů do Tibetu, bylo zastaveno i udělování turistických víz cizincům. Zahraniční návštěvníci, kteří ještě v Tibetu pobývají, mají tuto oblast opustit.
Cenzura zasáhla i internet, po kterém se šířily záběry ze zásahu ozbrojených sil proti demonstrantům, přerušována jsou i vysílání zahraničních televizí v Číně, včetně CNN a BBC.
Policisté ve Lhase pokračují v prohledávání domů, kde pátrají po organizátorech protestů. Dnes o půlnoci totiž vyprší ultimátum dané čínskými úřady, aby se dobrovolně vzdali. Policisté a vojáci jsou v pohotovosti i ve třech sousedních provinciích, Kan-su, Čching-chaj a S´-Čchuan, kde o víkendu došlo k násilným protestům na podporu Tibetu.