Před pěti lety vybuchla ropná plošina v Mexickém zálivu. Škody jdou do stamiliard
Jedenáct mrtvých pracovníků, ropná skvrna větší než Česko a Slovensko dohromady, tisíce mrtvých a zmrzačených vodních ptáků, škody v přepočtu za stamiliardy korun – to je bilance nejhorší ropné katastrofy v dějinách Spojených států. Plošina Deepwater Horizon společnosti BP v Mexickém zálivu vybuchla právě před pěti lety.
Ropná skvrna se začala šířit ihned po výbuchu ropné plošiny, tedy 20. dubna 2010.
Dne 22. dubna se plošina potopila a přestala hořet, ropa však z vrtu unikala dál. Po několika marných pokusech se proud mazlavé tekutiny podařilo zastavit až 17. července.
Do moře uniklo 780 milionů litrů ropy – ta zabila stovku delfínů a velryb, 470 mořských želv a přes dva tisíce ptáků. To jsou však jen ta zvířata, která se podařilo najít.
Skvrna zasáhla 1700 kilometrů pobřeží celkem čtyř států. Ochromila rybolov a turistický ruch V Louisianě nebo na Floridě.
Prezident Barack Obama, který postiženou oblast navštívil, přiznal, že dopady budou pro mnoho lidí bolestné, slíbil však také, že se věci zase vrátí k normálu.
Firma BP zaplatila za likvidaci znečištění moře a pobřeží 28 miliard dolarů (v přepočtu asi 700 miliard korun). Na odškodném zatím vyplatila více než 60 tisícům žadatelů přes pět miliard dolarů (v přepočtu asi 125 miliard korun) a počítá s tím, že na náhradách škod vyplatí podnikům i jednotlivcům dalších pět miliard dolarů.