Průzkum těžby břidlicového plynu může v Británii pokračovat
Británie dala zelenou dobývání břidlicového plynu za pomoci hydraulického štěpení (neboli frakování). Zpráva odborné komise ale doporučila, aby se při průzkumných vrtech dodržovaly přísné podmínky. Úřady loni zastavily průzkum společnosti Cuadrilla poté, co u jejího vrtu poblíž města Blackpool zaznamenaly dva otřesy země.
Země se poblíž průzkumných vrtů společnosti Cuadrilla třásla loni v dubnu a v květnu. Otřesy jednou dosáhly 2,3 a podruhé 1,5 stupně Richterovy stupnice. Vládou jmenovaní odborníci se domnívají, že otřesy s průzkumnými vrty souvisely, ale nemohly způsobit škody nad zemí.
Pro televizi BBC vysvětlil podrobnosti jeden z autorů zprávy, profesor Peter Styles z Keele University.
"Zemětřesení v Británii vznikají v různých hloubkách. Ta, která jsou životu nebezpečná, vznikají hluboko v zemské kůře, přibližně v hloubce patnácti kilometrů. A ta jsou větší, protože zemská kůra je pevná. Horniny, kde se používá hydraulické frakování, jsou relativně křehké.“
„A my jsme zkoumali desítky tisíc případů zemětřesení, způsobených těžbou ze stejné hloubky, a nikdy jsme nezaznamenali větší otřesy než 3,2 stupně. A to vůbec není zemětřesení, které by mohlo způsobit nějaké významné škody," uvedl Peter Styles.
Během hydraulického štěpení, neboli frakování, se do vrtu vhání pod tlakem voda s příměsí písku a chemikálií. Tato směs pak pomůže uvolnit plyn. Komise, v níž byl kromě profesora Stylese také zástupce Britského geologického průzkumu a další nezávislý odborník na frakování, došla k závěru, že firma může s touto technologií dál pracovat.
Odborníci ale nařídili pečlivé sledování seismické činnosti v okolí průzkumných vrtů. Jakmile otřesy přesáhnou půl stupně Richterovy stupnice, bude nutné průzkum přerušit a zajistit nápravu.
"Frakování pro účely průzkumu by mělo pokračovat, ale musíme to velmi pečlivě sledovat tak, abychom mohli podniknout opatření, pokud by byl jen náznak nějaké větší seismické činnosti," doplnil profesor Styles.
Veřejnost se k metodě hydraulického frakování bude moci vyjádřit do konce května, pak by měla vzniknout závazná pravidla. Ekologičtí aktivisté už závěry zprávy odmítli. Podle nich by Británie měla získávat víc energie ze slunce a z větrných a vodních elektráren.