Rakouský muž číslo jedna v boji proti Temelínu kapituloval

Horní Rakousy nemají od začátku roku zmocněnce pro jadernou energii. Hlasitý kritik jaderné elektrárny Temelín Radko Pavlovec složil funkci, kterou zastával třináct let. Nelíbí se mu, že někteří rakouští politici na jedné straně kritizují jaderná zařízení, na straně druhé ale sedí v dozorčích radách firem, které na atomové energii vydělávají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Informační centrum JETE

Pavlovec kvůli tomu k lednu rezignoval na funkci zmocněnce a stal se obyčejným poradcem, který už ale nesmí mluvit jménem Horních Rakous.

Rozpory mezi politickou scénou a rakouským protiatomovým hnutí existují. Radiožurnálu to řekl Herwig Schuster z rakouské pobočky Greenpeace. Podle něj je velmi problematické, když se rakouská politická elita a velké firmy zapojují do jaderného byznysu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Poláka

"Stále více rakouských firem a důležitých lidí se etabluje v atomovém byznysu. Exkancléř Wolfgang Schüssel sedí v dozorčí radě něměckého energetického koncernu RWE, další bývalý kancléř Alfred Gusenbauer zase sedí v dozorčí radě stavební firmy Strabag, která staví slovenskou jadernou elektrárnu Mochovce. To pochopitelně snižuje důvěryhodnost rakouského antiatomového hnutí," popisuje Schuster.

Radko Pavlovec údajně necítil podporu rakouských politiků. Témata, jako například česká jaderná elektrárna Temelín nebo třeba dostavba slovenské elektrárny Mochovce, neměla u rakouských politiků takovou prioritu, jakou by si Pavlovec představoval.

Rakousko je i tak stále proti jaderné energii

Oficiální postoj rakouské vlády k jaderné energii se ale nemění, i když odpor k jádru už není tak silnou prioritou jako dříve. "Rakouská zahraniční politika v posledních letech zeslábla. Politici se zajímají spíše o domácí problémy, o domácí hospodářskou situaci. Musím konstatovat, že rakouská protiatomová politika už není tak aktivně prosazována, jako byla kupříkladu před deseti lety," myslí si Schuster.

Stejně tak se nemění pohled na jadernou energii u rakouské veřejnosti. To potvrzuje i Schuster. "Rakušané se už v roce 78 v referendu rozhodli, že na svém území nechtějí žádnou jadernou elektrárnu. Rakušané jsou odpůrci atomové energie. A na tom se v posledních deseti letech nic nezměnilo. Když se jich zeptáte, jestli jsou pro nebo proti jaderné energii, tak devadesát procent Rakušanů vám řekne, že je proti," uzavírá Schuster.

Pavel Polák, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme