Pokud zvolený americký prezident Donald Trump zastaví vojenskou pomoc poskytovanou Kyjevu, Ukrajina by mohla během několika měsíců vyvinout jadernou bombu.
E-mail přirovnává rok starý incident k havárii v Černobylu. „Má to jen děsit,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. iROZHLAS.cz dezinformace vyvrací v pořadu Ověřovna.
Vláda zatím rozhodla o stavbě dvou bloků v Dukovanech, oznámil premiér Petr Fiala. Vláda bude také jednat s vítězným KHNP o opci na další až dva reaktory v Temelíně.
„Když jsem začínal, říkal jsem, že s jádrem je to jako v Harrym Potterovi, je to slovo, které nesmíte vyslovit, jako lord Voldemort. To se ale změnilo,“ glosoval ministr Jozef Síkela (STAN).
Návrh počítá u jaderných elektráren s poměrně širokým rozpětím jejich podílu na celkové roční výrobě elektřiny v zemi, a to od 36 do 50 procent v cílovém roce 2050.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost vykonává státní správu pro kontrolu bezpečnosti jaderné energie a ionizujícího záření v Česku. Úřad funguje od roku 1993, od roku 1999 ho vede Drábová.
Podle ředitele elektrárny se sejde havarijní štáb, který bude přijímat opatření na ochranu zaměstnanců a technické řešení situace. Vedle toho prověří i komunikaci s ostatními orgány krizového řízení.
Výrazná postava dezinformační scény Jakub Netík nabádá k pozření vysokých dávek jodidu draselného. Svému dítěti by ho prý vnutil „i násilím“. Odbornice Dana Drábová to označila za nebezpečný blábol.
Nové technologie, konec jaderné energie v Německu i válka na Ukrajině výrazně ovlivnily obraz české energetiky. Česká energetika se transformuje a musí se připravit na odklon uhlí.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck ubezpečuje, že i přes současnou krizi se země bez jaderných elektráren obejde a definitivní vypnutí reaktorů se tedy nemusí odkládat.
Elektrárna je už delší dobu obsazena ruskými vojáky, ale stále ji obsluhují ukrajinští zaměstnanci. Areál zařízení byl opakovaně ostřelován, z čehož se navzájem obviňovaly obě bojující strany.
Na projektu se bude podílet společnost ČEZ a Ústav pro jadernou bezpečnost Řež. Hlavním cílem je do patnácti let postavit první takový reaktor svého druhu v Evropě poblíž Jaderné elektrárny Temelín.
Historie vztahu dvou regionálních mocností znamená střídání období spolupráce a rivality. Nyní pod tíhou západních sankcí dochází k jejich dalšímu sbližování hlavně proto, že nemají na výběr.
Nová pravidla zelených investic mají motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Podporuje je většina členských zemí včetně Česka.
„Je potřeba to všechno udělat rychle, začít všechny procesy tak, abychom do konce roku 2024 už měli vybraného dodavatele, který bude Dukovany stavět,“ řekl v pátek premiér.
Závislost na ruském plynu a ropě není podle ministra Síkely i kvůli situaci na Ukrajině pro Česko strategická. Podle svých slov teď bude další postup řešit se společností ČEZ.
Podmínky taxonomie také lépe splní starší jaderné reaktory. V návrhu ale nejspíš zůstane povinnost vybudovat do roku 2050 hlubinné úložiště odpadu, na kterou si Česko stěžovalo.
Podle předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost je při jednání o úložištích odpadu potřeba brát obce a komunity jako partnery. Odvolávat se na případné negativní důsledky ale nelze, říká Drábová.