Ruské jaderné jednotky cvičí se střelami Jars. Zkouší změnu pozice, rozptýlení i zabezpečení
Ruská armáda provádí prověrku bojové připravenosti jednotky, jejíž součástí jsou i manévry a rozmístění odpalovacích zařízení mezikontinentálních střel Jars. Informovala o tom ruská média s odvoláním na ministerstvo obrany. Posádky mobilních raketových systémů budou mimo jiné nacvičovat rozptylování jednotek, změny polních pozic a bojové zabezpečení proti vzdušným úderům nebo sabotážním a průzkumným skupinám.
Mezi hlavní cíle cvičení podle ministerstva patří prověření stavu velení, dodalo ministerstvo. Mezikontinentální střela Jars má podle médií dolet 11 000 kilometrů a může nést několik jaderných hlavic. V operačním nasazení je od roku 2010.
Rusko vyslalo v noci na Ukrajinu 135 dronů. Kyjev zneškodnil 80 z nich
Číst článek
Rusko letos podniklo řadu manévrů zahrnujících cvičení s jadernými zbraněmi, která mají podle bezpečnostních analytiků odradit Západ od hlubší intervence do ruské války na Ukrajině, poznamenala agentura Reuters.
Současné manévry se také odehrávají ve stejné době, jako každoroční jaderné cvičení NATO nazvané Steadfast Noon, kterého se na západě Evropy účastní mimo jiné desítky letounů ze 13 zemí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím představil veřejně takzvaný plán vítězství ve válce, kterou proti jeho zemi vede Rusko už třetím rokem.
Putin od ruského vpádu na Ukrajinu opakovaně hrozil Západu pomáhajícímu Kyjevu jadernými důsledky. V září prohlásil, že navrhl změny v jaderné doktríně a Moskva bude považovat agresi ze strany kteréhokoliv nejaderného státu s podporou jaderné země za jejich společný útok.
Moskva si podle něj vyhrazuje právo použít jaderné zbraně, pokud by některá země napadla Rusko, a to i v případě, kdy by použila konvenční zbraně, ale ohrozilo by to suverenitu federace. Kyjev obvinil Moskvu z jaderného vydírání.