Poblíž Moskvy se krátce po startu zřítilo dopravní letadlo, nikdo ze 71 lidí na palubě nepřežil

O příčinách nedělní letecké katastrofy, při níž nedaleko Moskvy zahynulo všech 71 osob, které byly na palubě letounu ruské společnosti Saratovské aerolinie, se zatím pouze spekuluje. Ruská média přitom dávají najevo, že jsou otevřené všechny varianty, od technických problémů přes nepříznivé počasí či selhání posádky až po explozi trhaviny.

Aktualizujeme Moskva (Aktualizováno: 22:45 11. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část z havarovaného ruského Antonovu.

Část z havarovaného ruského Antonovu. | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Letoun An-148 ruské společnosti se zřítil krátce po startu z moskevského letiště Domodědovo. „Letoun zmizel z radaru dvě minuty po odletu z letiště Domodědovo,“ citovala agentura RIA Novosti zdroj ze záchranné služby. Časový údaj byl později upřesněn na 6 až 7 minut. Letadlo tak havarovalo asi 130 kilometrů od Moskvy.

Ruské letecké katastrofy. Při pádech letounů zahynul polský prezident i tři čeští sportovci

Číst článek

Jeho trosky byly spatřeny ze vzduchu v okrese Ramensko. Záchranáři uvedli, že nikdo z 65 cestujících a šesti členů posádky nepřežil. „Šance na přežití u nikoho neexistovala,“ citoval Interfax nejmenovaného člena záchranného týmu.

Mezi oběťmi jsou podle ruského ministerstva pro výjimečné záležitosti i dvě děti ve věku pět a 12 let, jedna 17letá osoba a jeden cestující ze Švýcarska a jeden z Ázerbájdžánu. Agentura TASS uvedla, že na palubě byli celkem tři cizinci. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že nemá informace, že by mezi oběťmi byl český občan.

„Velký kráter na místě neštěstí může znamenat, že letadlo klesalo neřízeně, vertikálně, aniž by se snažilo o klouzavý sestup,“ řekl agentuře Interfax místopředseda odborové organizace ruského letového personálu Alfred Malinovskij. Podle Interfaxu je na místě katastrofy kráter hluboký 2,5 metru o poloměru zhruba 17 metrů.

Pátrací skupiny na místě neštěstí zatím podle agentury TASS našly jednu ze dvou černých skříněk, které na palubě letadla pořizují záznam o průběhu letu. Přístroj, jehož údaje nyní budou analyzovat specialisté, nejeví známky poškození.

Ruská média citují svědky nehody, podle nichž byl stroj ještě před dopadem na zem v plamenech. Zástupce záchranářů agentuře Interfax sdělil, že trosky „jsou rozesety zhruba na kilometru“.

Podle záchranářů mohlo být příčinou neštěstí špatné počasí, chyba posádky nebo technický problém; mezi spekulacemi ruských médií se neobjevují úvahy o terorismu. „Možné jsou různé příčiny havárie, mezi nimi počasí,“ citovala televize Rossija24 Žannu Těrechovovou, poradkyni ministra dopravy.

Trosky havarovaného letadla, ve kterém zemřelo 71 lidí, nedaleko místa nehody. | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Letoun mířící do jihoruského Orsku se brzy po startu ztratil z obrazovek radarů a spojení s posádkou se nepodařilo navázat. Havaroval jihovýchodně od Moskvy v Ramenském okrese.

Agentura DPA připomíná, že letecká neštěstí nejsou v Rusku ničím výjimečným. Od roku 2010 přišlo při velkých haváriích o život více než 240 lidí.

Naposledy se zřítilo letadlo nízkonákladové společnosti FlyDubai v březnu 2016 na letišti v Rostově na Donu; zemřelo všech 62 lidí, kteří byli na palubě.

Saratovské aerolinie vznikly v 90. letech. Podle britské zpravodajské stanice BBC dostaly v roce 2015 zákaz provozovat mezinárodní lety poté, co přepadová kontrola zjistila, že v kabině se nachází někdo jiný než členové posádky.

Společnost se proti zákazu odvolala a od roku 2016 obnovila charterové mezinárodní lety. Provozuje letecké spojení hlavně mezi ruskými městy, ale i mezi různými destinacemi v Arménii a Gruzii.

miz, rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme