Pokud Rusko prorazí na Donbasu, bude to těžké, říká Zelenskyj. Požádal o protilodní zbraně

Pokud se Rusku podaří prorazit na Donbasu na východě Ukrajiny, bude to pro Kyjev velmi těžká situace, řekl podle Reuters novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na Donbasu se odehrávají tvrdé boje o město Severodoněck. Kyjev také jedná s Británií a Tureckem o vytvoření námořní trasy, po níž by se pod patronátem námořnictva třetí země vyváželo obilí ze zablokovaných ukrajinských přístavů, uvedl také Zelenskyj.

Sledujeme online Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Donbasu pokračují těžké boje

Pozice ukrajinských sil se v Severodoněcku mírně zhoršila (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Pokud by se Rusům podařilo Severodoněck společně se sousedním Lysyčanskem dobýt, získají kontrolu nad celou Luhanskou oblastí, a tedy velkou částí Donbasu, připomněla agentura Reuters.

Nově radí prezidentu Zelenskému. ‚Ukrajina musí začít s obnovou, i když je stále ve válce,‘ říká Mikloš

Číst článek

Oblastní gubernátor Serhij Hajdaj připustil, že pozice ukrajinských sil v Severodoněcku se mírně zhoršila. Z jeho vystoupení vyplývá, že Ukrajinci mají nyní pod kontrolou méně než polovinu města.

V neděli ale Hajdaj řekl, že větší strategický význam než Severodoněck má Lysyčansk, který je položen výše a na druhém břehu řeky Severní Doněc.

Zelenskyj také uvedl, že Rusové se soustředí na ovládnutí města Záporoží, které leží jihovýchodně od středu země, a že situace v Záporožské oblasti je „děsivá“. V neděli Zelenskyj právě v Záporožské oblasti navštívil frontovou linii.

Text pokračuje pod online reportáží.

Podle hlavy státu je nyní na Ukrajině zablokováno 22 až 25 milionů tun obilí, které nelze kvůli blokádě černomořských přístavů vyvézt. Na podzim by mohlo jít už o 75 milionů tun.

Zelenskyj zároveň podle Reuters požádal ukrajinské spojence o protilodní zbraně, které by podle něj byly nejlepší zárukou pro bezpečnou plavbu ukrajinských lodí.

Export obilí

Ruská Černomořská flotila podle Kyjeva a západních médií brání v Černém moři pohybu lodí. Moskva toto tvrzení odmítá.

Agentura Bloomberg napsala, že Rusko a Turecko se dohodly na předběžném plánu na znovunastartování zastaveného exportu ukrajinského obilí, ale že Ukrajina s podmínkami této dohody nesouhlasí.

Boj o ‚uvězněné‘ ukrajinské obilí. Pokud se z blokovaných přístavů nedostane včas, hrozí hladomor

Číst článek

Turecká vláda podle zdrojů Bloombergu nabídla vojenskou pomoc s odminováním pobřeží u jihoukrajinského přístavu Oděsa a doprovod plavidel převážejících obilí.

Ukrajina se však obává, že odminování by Oděsu vydalo napospas ruským útokům. Rusko navíc podle informací agentury žádá, aby mělo možnost kontrolovat, zda plavidla nepřevážejí zbraně, což je další podmínka, kterou Kyjev odmítá.

Ukrajinské námořnictvo uvedlo, že ukrajinské síly zatlačily plavidla ruské Černomořské flotily do vzdálenosti přes 100 kilometrů od ukrajinských břehů.

Skupina asi 30 ruských lodí a ponorek ale nadále brání civilním lodím v plavbě, upřesnilo ukrajinské námořnictvo. Dodalo, že v Černém moři má Rusko také až 12 velkých výsadkových lodí, ale že nejméně třetina z nich se opravuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme