‚Je ten správný čas předat štafetu.‘ Nizozemský premiér Rutte po pádu vlády končí v politice

Dosud nejdéle sloužící nizozemský premiér Mark Rutte po pádu své vlády končí s politickou kariérou. Oznámil to na pondělním jednání parlamentu. V nadcházejících volbách se Rutte nebude ucházet o opětovné zvolení do parlamentu a skončí také jako lídr Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD), píše De Telegraaf. Rutteho čtyřčlenná vládní koalice se v pátek rozpadla kvůli neshodám ohledně změn v azylovém a migračním systému.

Aktualizováno Haag (Aktualizováno: 11:46 10. 7. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mark Rutte

Rutte neskončí hned, v čele vlády zůstane do sestavení nového kabinetu po volbách | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

Od loňského ledna vládne VVD společně s levicově liberálními Demokraty 66 (D66), Křesťanskou unií (CU) a Křesťanskodemokratickou výzvou (CDA). Jádrem sporu byl Rutteho nový program, který by měl omezit počet žadatelů o azyl v Nizozemsku.

„Rozhodl jsem se v neděli ráno. Myslím, že je ten správný čas předat štafetu,“ řekl Rutte a dodal, že rozhodnutí provázely smíšené pocity. Vedení kabinetu je podle Rutteho „skvělá práce“.

Následující kroky

Rutte neskončí hned, v čele vlády zůstane do sestavení nového kabinetu po volbách. O termínu voleb bude ještě v pondělí jednat nizozemský parlament, který také schválí agendu, kterou se bude Rutteho kabinet nadále zabývat.

Král Willem-Alexander odcházejícího premiéra podle veřejnoprávní stanice NOS požádal, aby se nadále staral o nejdůležitější body agendy, mezi něž řadí válku na Ukrajině.

Rutte neupřesnil, kam budou směřovat jeho další kroky. Odmítl však, že by se mohl stát příštím generálním tajemníkem Severoatlantické aliance, píše NOS. O Ruttem jako o jednom z možných nástupců Jense Stoltenberga spekulovala v posledních měsících média.

Dlouholetý premiér

Rutte poprvé usedl do křesla předsedy vlády v říjnu 2010. Odchodem z politiky se tak stal oficiálně druhým nejdéle sloužícím předsedou vlády v rámci Evropské unie. První místo patří maďarském premiérovi Viktorovi Orbánovi, který slouží o půl roku déle než Rutte.

Čtvrtý a poslední Rutteho kabinet se rodil dlouho a těžce. Moci se vláda ujala v lednu 2022 a plánovala se věnovat zejména dozvukům koronavirové krize. Důležitou agendou Rutteho vlády se ovšem rychle stala ruská invaze na Ukrajinu a pomoc Kyjevu, který Nizozemsko od počátku války plně podporuje.

Na evropské úrovni je Rutte známý jako „Pan Ne“, a to proto, že se v roce 2020 stal neoficiálním lídrem zemí, které blokovaly dohodu o fondu na obnovu ekonomik zasažených koronavirovou krizí. 

dno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme