Série spojeneckých náletů zastavila postup Islámského státu v Kobani

Spojenecké nálety zastavily postup Islámského státu na severosyrské Kobani. Podle kurdských obránců města byly poslední letecké útoky účinné, měly ale přijít dřív. Americká armáda uvedla, že nálety zničily tank a několik ozbrojených vozidel Islámského státu. Během úterka tak pouliční boje v Kobani prakticky utichly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř stoupající nad městem Kobani

Kouř stoupající nad městem Kobani | Zdroj: Reuters

"Obyvatelé Kobani bojují s lehkými zbraněmi, zatímco Islámský stát má tanky a dělostřelecké granáty. Mezinárodní společenství je teď musí ochránit, nemůžeme si dovolit pád dalšího města do rukou džihádistů," řekl zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

Kurdští obránci jsou po nových náletech optimističtější. Se spojeneckými armádami koordinují určování cílů leteckých útoků, spolupráce by ale podle Kurdů měla být intenzivnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj kolem Islámského státu komentoval Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity Praha

Turecko se nadále v obraně Kobani odmítá vojensky angažovat.

Džihádisté Turecko nenapadnou, míní expert

„Jsem si skoro jist, Islámskému státu nejde o to, že by ohrožoval Turecko. Turecko se nemusí obávat, že by se stalo terčem agrese těchto radikálních islamistů. To by pro ně bylo v tuto chvíli příliš velké sousto,“ zdůranil Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity Praha.

Případný zásah na syrské půdě je pro Ankaru velmi citlivá záležitost. „Vidíme, že v Turecku jsou nepokoje, už mají asi 10 mrtvých Kurdů, kteří protestují oproti Islámskému státu.“

„Zároveň ale, kdyby Turecko vstoupilo do bojů proti Islámskému státu, tak je velmi pravděpodobné, že by se konflikt ve společenské, ale i bezpečnostní rovině přenesl přímo do nitra turecké společnosti, kde jsou také šííté a sunité.““

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohled NATO na konflikt, který v části Iráku a Sýrie rozpoutali radikální islamisté, přiblížil náčelník generálního štábu AČR Petr Pavel

A je tam další věc, kurdská karta. Ve chvíli, kdy by se Turecko postavilo po bok kurdských obránců Kobaní, tak by de facto spolupracovalo se Stranou pracujících Kurdistánu, což je ozbrojená frakce, do určité míry teroristická, která bojuje desítky let proti Turecku,“ vysvětlil Břetislav Tureček.

Podle náčelníka generálního štábu české armády Petra Pavla by si Turecko bylo schopno poradit s jakýmkoliv útokem, který by případně přišel ze strany islámských extremistů.

„Turecko je zemí, která má jednu z nejsilnějších armád v Alianci a má celé spektrum veškerých schopností. Pokud by v některé schopnosti, například v protivzdušné obraně nebo některých dalších potřebovalo pomoci, pak má kdykoliv možnost požádat Alianci o posílení a v takovém případě bude Aliance na tuto žádost reagovat,“ poznamenal náčelník generálního štábu AČR.

Kurdové svádějí tvrdé boje s islamisty o město Kobani | Foto: ČTK

Nejméně devět lidí zemřelo při kurdských protestech v Turecku

Číst článek

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme