Severoafrické vlády hledají způsob, jak utlumit masové protesty

Vláda v severoafrickém Alžírsku hlásí nákup milionu tun pšenice. Země prý navíc urychlí dovoz obilí. Komentáře vnímají oznámené kroky alžírské vlády jako její snahu utlumit sociální bouře proti drahotě základních potravin, nezaměstnanosti a zkorumpovanosti vládních elit. Podobné protesty sužují Alžírsko už od minulého roku, naplno zatím propukly v sousedním Tunisku, kde už svrhly prezidenta, velké nepokoje zažívá i Egypt.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Tunisu pokračují a rozšířily se i do dalších tuniských měst.

Protesty v Tunisu pokračují a rozšířily se i do dalších tuniských měst. | Zdroj: ČTK

V Egyptě rozháněli policisté v noci na dnešek do pozdních hodin účastníky protivládních protestů. Občané nejlidnatější arabské země projevili nespokojenost s autokratickým režimem prezidenta Mubaraka zřejmě nejrázněji od jeho příchodu k moci před třiceti roky. Zjevně se při tom inspirovali událostmi v Tunisku, kde lidové povstání vypudilo v polovině ledna ze země dlouholetého vládce. Znamená to, že jsou v ohrožení diktatury po celém arabském světě a Blízkém východě?

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Prokeše o revoltě v arabském světě

Husní Mubarak je prototypem lídra severní Afriky i Blízkého východu. Vládne pevnou rukou už několik desítek let, brání v rozletu opozici, včetně té islamistické. Je proto garantem určité stability, kterou pragmaticky dlouhodobě vítá i Evropa a Spojené státy. Pod povrchem zdánlivé nehybnosti ale bují korupční systém ovládaný prominentními klany a frustrace milionů chudých lidí z nezaměstnanosti nebo rostoucích cen potravin.

Větší či menší lidové revolty vůči prohnilému systému se od začátku roku udály nejen v Tunisku, Alžírsku a Egyptě. Stovky lidí demonstrovaly také v Jordánsku, Ománu nebo Súdánu, kde protestovali univerzitní studenti proti záměru vlády zredukovat dotace ropných produktů a cukru.

Můžeme být v arabském světě zanedlouho svědky demokratizační vlny podobné té ve východní Evropě před víc než dvaceti roky? Znalkyně blízkovýchodních společností a politiky Irena Kalhousová je k takovým analogiím zdrženlivá:

„V arabských zemích lidé cítí obrovskou frustraci, na druhou stranu ve všech těchto zemích je v ostatních ohledech situace velice specifická. Proto si nemyslím, že vlna nyní z Tunisu půjde přes Egypt třeba do Jordánska, do Lybie nebo do Jemenu. To jsou ty země, o kterých se nejvíce mluví v souvislosti s tím, že vlna postupuje blízkým východem.“

Živé pochodně

Tuniskou revoluci doslova zažehl mladík, který se na protest proti úřadům upálil. Dalších minimálně osm mužů následovalo jeho příkladu v Egyptě a čtyři v Alžírsku. Přinejmenším jedna živá pochodeň v lednu vzplála v Mauretánii a další dokonce v ultra-konzervativní Saúdské Arábii, i když tam z nejasných důvodů.

Navzdory podobným problémům i formám lidového odporu jsou ale společenské podmínky v jednotlivých zemích oblasti v některých ohledech hodně odlišné. Irena Kalhousová zmiňuje třeba rozdílnou roli armády, která v Tunisku přešla na stranu odpůrců režimu, což prý zatím v Egyptě zřejmě nehrozí:

„Další velký rozdíl, který vidím mezi Tuniskem a Egyptem je geopolitická nedůležitost Tuniska a velká geopolitická důležitost zemí na blízkém východě. Jsou to klíčové země pro politiku Spojených států, Evropské unie. Jakákoliv politická změna, která by mohla vyústit v naprosto jinou zahraničněpolitickou orientaci těchto zemí, by mohla tradičním velmocím způsobit velké problémy.“

Západ je dnes podle expertky ve vztahu k lidovým bouřím v arabském světě v celkem schizofrenní pozici. Přál by si jeho liberalizaci, zároveň ale zřejmě ještě víc relativní stabilitu a jistotu.

Život ve svobodě

Podle Mezinárodní organizace práce má Blízký východ aktuálně nejvyšší nezaměstnanost ze všech světových regionů, průměrně přes deset procent. V případě mladých lidí je to ale v daných státech až čtyřnásobek.

Autoritářské vlády kolem východního a jižního Středomoří teď patrně řeší rébus, jak utlumit hněv poddaných a zároveň si zachovat pozice. Například Jordánsko a Libye nedávno zlevnily některé spotřební zboží. Možnosti režimů z regionu k nenásilné odpovědi na protesty jsou ale omezené, myslí si též Irena Kalhousová:

„Můžou snížit cen základních potravin. Mohou maličko zvýšit nejnižší mzdu. Nemyslím si, že by tyto režimy byly natolik odvážné, že by polevily v kontrole tisku a daly větší prostor opozici.“

Kuvajt, Bahrajn, Libanon, Maroko a Turecko, tyto státy počítá renomovaná organizace hodnotící kvalitu demokracie Freedom House v regionu mezi částečně svobodné. Ty ostatní mají nálepku nesvobodné.

Jestli se časem i jejich občané přihlásí o své údajně univerzální a přirozené právo na život ve svobodě, jak po kolapsu sovětského impéria předpověděl Francis Fukuyama, se uvidí. Jisté je, že aktuální společenské pohyby v arabském světě stojí za velkou pozornost.

Jan Prokeš, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme