Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Skotsko zaznamenává od referenda rekordní zájem mladých lidí o politiku

Zatímco ve Střední Evropě včetně Česka zájem o politiku skomírá, ve Skotsku mají přesně opačný trend. Od zářijového referenda o nezávislosti tam čtvrtina mladých lidí ve věku 16 a 17 let vstoupila do jedné z politických stran. Toto rekordní číslo ukázal průzkum Skotského parlamentu, do kterého budou smět mladí lidé nově volit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti Glasgowské univerzity sledují poslední televizní debatu před referendem o nezávislosti Skotska

Studenti Glasgowské univerzity sledují poslední televizní debatu před referendem o nezávislosti Skotska | Foto: Jiří Hošek

Nebývalý zájem mladých Skotů o politiku souvisí především se skotským referendem o nezávislosti z loňského září, jehož se právě 16 a 17letí voliči směli zúčastnit. Ti nejenže přišli v hojném počtu hlasovat, ale masově se zapojili coby dobrovolníci do kampaně Yes Scotland nebo No thanks.

Euforie z časů plebiscitu stále ještě nevyprchala a Skotsko celkově zažívá renesanci zájmu o politiku. Přestože v referendu nezávislost nezískalo, jeho parlament dostane nové, významné kompetence. Navíc Skotové jsou přátelští, otevření, rádi mezi sebou diskutují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Skotku stoupá zájem mladé generace o politiku, o téma se zajímal londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Přesná čísla o tom, do kterých politických stran nejvíc mladí Skotové vstupovali, nejsou k dispozici. Suverénně nejvíc nových členů však získala v posledních 4 měsících separatistická Skotská národní strana (SNP). Do jejích řad vstoupilo 100 tisíc nových duší, což nemá v Británii za tak krátkou dobu obdoby.

SNP aktivně podporuje i 17letý nezaměstnaný mladík Dylan, kterého v Glasgowě oslovil londýnský zpravodaj ČRo.

„SNP se snaží, aby se Skotsko stalo zemí blahobytu. Nezávislé Skotsko by víc kontrolovalo své finance a daňovou politiku … Podle mě by se zlepšila i situace mladých lidí, kterým by se dostalo lepšího vzdělání, práce i bydlení,“ říká.

Podle průzkumů to vypadá, že by SNP mohla výrazně uspět v květnových volbách do Dolní sněmovny a drtivě ve Skotsku porazit tamní labouristy. Těm by to mohlo zhatit šance stát se nejsilnější stranou, a smýšlení mladých na tom má výrazný podíl.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme