Nepřípustná. Unijní soud odmítl Wagenknechtovu žalobu na Evropskou radu kvůli nevyloučení Babiše
Soud Evropské unie označil za nepřípustnou a neopodstatněnou žalobu českého senátora Lukáše Wagenknechta na Evropskou radu. Ta podle politika z Pirátské strany protiprávně odmítla vyloučit premiéra Andreje Babiše (ANO) ze zasedání o unijním rozpočtu na období 2021 až 2027.
Podle Wagenknechta tak Evropská rada měla učinit kvůli střetu zájmů u českého ministerského předsedy. Unijní soud ale zdůraznil, že pouze členské státy rozhodují o tom, kdo je bude na jednáních rady zastupovat.
Apple nemusí Irsku doplácet miliardy eur na daních. Podle Bruselu společnost neprávem získala výhodu
Číst článek
Druhý nejvyšší soud EU ve svém rozhodnutí uvedl, že pouze členské státy mají pravomoc určit, zda je na zasedáních Evropské rady bude zastupovat hlava státu, nebo předseda vlády. Pouze státy také mohou podle soudu stanovit důvody, proč by je některý z vrcholných činitelů nemohl na zasedáních zastupovat.
Wagenknecht loni v červnu dopisem požádal Evropskou radu, aby Babiše vyloučila ze zasedání z loňského 20. června a z budoucích zasedání věnovaných víceletému rozpočtu Evropské unie. Žádost se zakládala na údajném střetu zájmů českého předsedy vlády vzhledem k jeho osobním a rodinným zájmům v podnicích skupiny Agrofert. Tyto podniky jsou příjemci dotací z unijního rozpočtu.
Evropská rada v odpovědi poukázala na to, že Smlouva o Evropské unii neměnitelně zakotvuje složení Evropské rady a otázka, zda má ten který členský stát zastupovat hlava státu, nebo předseda vlády, spadá výlučně do působnosti vnitrostátního ústavního práva. Rada konstatovala, že nemůže českého předsedu vlády ze svého jednání vyloučit.
Wagenknecht se s tímto vysvětlením nespokojil a podal k soudu EU žalobu i s poukazem na pravidla o ochraně finančních zájmů EU. Unijní soud však podle své dnešní tiskové zprávy mimo jiné konstatoval, že nebyla splněna podmínka, že žalujícího se opatření požadovaná od Evropské rady musí bezprostředně a osobně týkat.
Dohoda umožňující firmám předávat data do USA neplatí, rozhodl soud EU
Číst článek
„Tribunál tedy konstatoval, že žaloba pro nečinnost podaná L. Wagenknechtem – mimo to, že je nepřípustná – je v každém případě zjevně neopodstatněná,“ uvedl unijní soudní orgán.
Podle loňské unijní auditní zprávy, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, se Babiš nachází ve střetu zájmů a má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Právě s poukazem na svěřenské fondy ale Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá.
Babiš na summitech EU zastupuje Česko a může například rozhodovat o výši přímých zemědělských dotací, z nichž může prostřednictvím holdingu Agrofert sám profitovat, upozornil dříve senátor Wagenknecht.