V Madridu začal soud s dvanácti katalánskými politiky. Hrozí jim až 25 let vězení
V Madridu začal proces s katalánskými politiky, kteří předloni vypsali referendum o nezávislosti regionu. Prokuratura žádá pro 12 obžalovaných tresty v rozmezí od 7 do 25 let. Před budovou španělského Nejvyššího soudu se sešli zastánci i odpůrci nezávislého Katalánska.
Před tribunálem sice usedlo dvanáct obžalovaných politiků, v úterý ale ještě nebudou vypovídat, protože úvodní slovo mají jejich obhájci.
Proces potrvá tři měsíce, vysílá ho televize a je o něj mimořádný zájem. Kromě španělských se mu věnují francouzská, německá i čínská média.
Katalánští politici jsou obžalováni kvůli schválení zákonů regionálním parlamentem, které odporují španělské ústavě, kvůli uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska 1. října 2017 a kvůli rezoluci o vyhlášení nezávislosti, kterou téhož roku koncem října přijal katalánský parlament. Devíti obžalovaným hrozí za vzpouru 16 až 25 let vězení.
Na místo před devátou hodinou dorazil katalánský premiér Quim Torra, kteří už dříve vyzval k osvobození obžalovaných.
‚Stop Sánchezovi!‘ Příznivci španělské opozice protestovali kvůli premiérově dialogu s Katalánskem
Číst článek
Jeho předchůdce Carles Puigdemont, který žije od podzimu 2017 v Belgii a souzen má být v jiném procesu, proces označil za „zatěžkávací zkoušku pro španělskou demokracii. „Za spravedlivý verdikt budeme považovat pouze zproštění obžaloby,“ řekl Puigdemont v Berlíně, kam přijel představit dokument společnosti Netflix nazvaný Dvě Katalánska.
Také například bývalý šéf separatistické organizace Jordi Sánchez, jemuž hrozí za vzpouru 17 let a který je ve vazbě už od poloviny října 2017, dnes označil na twitteru proces za politický.
„Nastal čas pravdy. Jsme připraveni a přišli jsme sem s hlavou vztyčenou a pevní a odhodlaní,“ komentovala začátek procesu bývalá šéfka katalánského parlamentu Carme Forcadellová, jíž hrozí také 17 let vězení a která je ve vazbě téměř rok.
Počítač bez internetu
Dva policejní vozy převážející sedm obžalovaných mužů vyrazily z věznice Soto del Real, která se nachází 40 kilometrů severně od hlavního města, za úsvitu. Dvojici žen – Carme Forcadellovou a Dolors Bassaovou – převezli z ženské věznice Alcalá-Meco na východ od Madridu, napsal list El Mundo. Další tři obvinění jsou souzeni na svobodě.
Po návratu do věznice budou mít obžalovaní přístup k počítači bez připojení k internetu, aby mohli prostudovat dokumenty spojené s procesem, napsal deník El Mundo.
Katalánská policie překazila atentát na španělského premiéra. Muž chtěl pomstít přemístění Frankových ostatků
Číst článek
Zastánci souzených označují katalánské politiky za politické vězně a stejně tak mají za politický i vlastní proces. „Svět se dívá na Madrid. Nechtějí vést proces, ale odsoudit na základě politických důvodů,“ prohlásil jeden z právních zástupců Olivier Peter. Vláda toto nařčení odmítá. Tvrdí, že obžalovaní porušili zákon a soudci postupují v mezích právního řádu.
Demonstrace v Barceloně
Katalánští separatisté vyzvali Katalánce, aby v úterý večer přišli na demonstraci v Barceloně. Další velký protest se má konat v sobotu a na příští středu je naplánována generální stávka.
Podle nevládní organizace Mezinárodní výbor právníků (ICJ) se sídlem v Ženevě hrozí v procesu omezení lidských práv a kauza by se mohla stát precedentem. „U obecně definovaných trestných činů podněcování ke vzpouře a vzpoura hrozí porušení zásady legality a svévolné zasahování do lidských práv,“ uvedla ICJ.
Proces začíná den předtím, než bude dolní komora španělského parlamentu hlasovat o rozpočtu na rok 2019. Menšinový kabinet socialistického premiéra Pedra Sáncheze se potýká s problémy, aby pro podporu rozpočtu získal většinu. Je odkázán na hlasy menších stran, včetně katalánských separatistů, kteří uvedli, že budou proti. Spekuluje se o tom, že pokud návrh rozpočtu parlamentem neprojde, Sánchez vypíše předčasné volby.