Na co mít nepřítele, když máme Trumpa? Někteří politici lídra USA ostře kritizovali, teď mu gratulují
Během středečního dopoledne se na sociální sítích objevily desítky oficiálních gratulací k vítězství v prezidentských volbách. Mnoho gratulujících politiků ale dříve Donalda Trumpa ostře veřejně kritizovalo, upozorňuje web Politico a zároveň přináší přehled některých výroků, které na navrátivšího prezidenta mířily.
Polský premiér Donald Tusk na tehdejší hlavu Spojených států útočil opakovaně. „Při pohledu na Trumpova nedávná rozhodnutí si někdo může pomyslet: Na co mít nepřítele, když máme takovéhle přátele?“ ptal se z pozice prezidenta Evropské rady poté, co USA v roce 2018 opustily íránskou jadernou dohodu, připomíná Politico.
Během letošního února pak patřil k dlouhé řadě evropských politiků, kteří vystoupili na podporu Severoatlantické aliance. Trump tehdy řekl, že by podpořil ruského prezidenta Vladimira Putina v tom, aby zaútočil na členský stát, pokud země dostatečně nepřispívá na svou armádu.
Sociolog: Trump zase tolik nových hlasů nezískal. Průzkumy ho ale opět podcenily
Číst článek
„Gratuluji Donaldu Trumpovi k výhře ve volbách. Těším se na naši spolupráci pro dobro amerického i polského národa,“ napsal nyní Tusk na síť X.
NATO vzbudilo emoce i u staronové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Při proslovu na slavnostní večeři před třemi lety vyzvedla výrok, který lídr Spojených států používal v první volební kampani v roce 2016 – organizaci označil za zastaralou. Prohlásila, že je z Trumpovy rétoriky „hluboce znepokojena“ a „zděšena“.
Nyní, po vlastním znovuzvolení do čela Komise, do zámoří posílá „srdečné gratulace“. „EU a USA jsou více než spojenci. Jsme vázáni opravdovým partnerstvím našich obyvatel, spojujeme 800 milionů lidí,“ vzkázala von der Leyenová.
Republikánského politika nikdy přímo nejmenoval francouzský prezident Emmanuel Macron, podle webu Politico ale právě na něj mířily stížnosti, které pronesl na půdě OSN v roce 2018. Mluvil o „určitém typu nacionalismu, který používá suverenitu jako způsob útočení na ostatní“, a ohradil se také proti tehdejší americké obchodní politice.
„Jsem připraven spolupracovat jako minulé čtyři roky. S mými přesvědčeními i vašemi. S respektem a ambicemi. Pro více míru a prosperity,“ napsal nyní Macron na X jako jeden z prvních světových vládců.