Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Spojencům zbývá vyčistit Tikrít

Válka v Iráku se chýlí ke konci. Mosul na severu země se bez boje vzdal do rukou amerických jednotek a kurdských ozbrojenců. Kontrolu nad Mosulem i dalšími severoiráckými městy postupně přebírají Američané. Posledním centrem odporu zůstává Saddámovo rodiště Tikrít, které je terčem spojeneckých náletů. Britové už dokonce stahují z jihu první jednotky. Dobytá města včetně metropole Bagdádu, který je už prakticky v rukou spojenců, však upadají do chaosu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silueta amerického vojáka

silueta amerického vojáka | Zdroj: ČTK

Američtí vojáci a kurdští bojovníci do třetího největšího iráckého města vstoupili bez boje. Irácký pátý armádní sbor se u Mosulu vzdal, Američané se ale stali v centru města terči odstřelovačů. Americké jednotky se rozhodují, zda budou Iráčany považovat za válečné zajatce, nebo je propustí. Po dohodě se spojeneckým velením se teď o nastolení pořádku snaží ozbrojení příslušníci rodových kmenů.

Kurdské jednotky Pešmerků, které dnes obsadily strategická místa ve městě, ale mají do zítřka z města odjet. Kurdské síly dostaly rozkaz opustit také Kirkúk, který dobyly za podpory amerických jednotek včera. Příchod kurdských bojovníků do strategicky významné oblasti poté, co se zhroutila irácká armáda, totiž znepokojil sousední Turecko.

Ankara má údajně na severu země své pozorovatele a pohrozila zásahem, pokud by Kurdové Kirkúk a Mosul neopustili. V Kirkúku tvoří většinu obyvatel právě Kurdové, v Mosulu žije početná kurdská menšina.

Iráčané nyní kladou Američanům odpor v Husajnově rodišti, Tikrítu. "Postupujeme stejně agresivně jako v Bagdádu. Útočíme na protivníka a formujeme bojiště," sdělil v Kataru poručík Mark Kitchens. Američané na irácké pozice v okolí Tikrítu útočí zatím z letadel.

V Bagdádu americké nadále čistí ohniska obnovenému odporu. "Pokračuje operace eliminací zbylého odporu, ve městě je pořád kladen odpor. Naší snahou je město zabezpečit a stabilizovat. Blízko našeho stanoviště jsme zaznamenali slabou explozi, bylo to na severozápadě Bagdádu, kde se normálně říká Saddámovo město," řekl americký generál Vincent Brooks.

Dobytá města zachvátil chaos

V dobytých městech ale vládne dramatická situace. Několik lidí bylo zabito a zraněno a s spojenečtí vojáci nejsou schopni zabránit bezvládí, rabování a lynčování. Jak ukázaly přímé záběry arabských televizí, tisíce obyvatel města rabovaly v Mosulu státní budovy, banky, nemocnice i školy. Několik set Iráčanů také vniklo na bagdádské velitelství rozvědky a začalo kopat, aby se dostalo do podzemí budovy, kde se údajně nacházejí žaláře.

Jasnou odpověď, jak rychle zvládnout současný chaos, nemá ani Pentagon. Také v patrioticky amerických médiích už reportáže o triumfujících osvoboditelích vystřídaly obrázky rozkrádaných nemocnic, rabovaných bank a ničení paláců, hotelů a muzeí.

rabování banky v Mosulu | Foto: ČTK

Washington má zatím jedinou odpověď: vše si vyžádá čas, nemáme na místě dost jednotek a ty, které jsou v obsazených městech, čelí sebevražedným útokům. Spojenci se obávají, že tvrdší opatření na zachování pořádku by mohla obrátit davy v ulicích proti nim.

Cílem Američanů není přeměnit své vojáky na policisty, ale přimět Iráčany, aby se vrátili ke své práci, pomohli udržet pořádek a obnovit základní služby včetně dodávek vody a elektřiny. Znepokojení vyvolává i to, že Iráčané přestali hlídat místa, kde by mohli být zakázané zbraně, ještě dřív než tam Američané dorazili.

Saddámův osud je nadále záhadou

Velitel irácké operace americký generál Tommy Franks soudí, že irácké vedení je buď po smrti nebo na zoufalém útěku. Pátrání po iráckém prezidentovi Saddámu Husajnovi však pokračuje. Američané také sestavili seznam 55 hledaných představitelů Iráku. Při pátrání jim pomáhají informace rozvědky.

Pozorovatele a odborníky průběh války v Zálivu nepřestává udivovat. Není podle nich stále jasné, proč irácká armáda nepoužila běžné ústupové taktiky, jako je na příklad zaminování opouštěného území.

Britové stahují první jednotky z jihu

O blížícím se konci války svědčí i informace o o brzkém stahování spojeneckých jednotek ze Zálivu. OSN sice viní Američany, že nedokáží v Iráku obnovit právo a pořádek, Londýn chce ale odvelet v brzké době část svých jednotek do vlasti. Britský ministr ozbrojených sil Adam Ingram uvádí, že stažení by se týkalo polní nemocnice, letadel, helikoptér nebo lodi Arc Royal.

To vše se děje za situace, kdy Britové stále nemají plnou kontrolu na situací v Basře. Na pomoc by jim měli přispěchat odborníci na vynucování práva a pořádku a nemalé naděje jsou vkládány do rodící se prozatimní vlády v druhém největším městě Iráku. Jediným bezpečným městem v zemi zůstává Umm Kasr, kam by měla v sobotu dorazit další loď s humanitární pomocí.

Jiří Hošek, Jaromír Janev, Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme