Střední, severní a východní Evropa čelí mrazivému počasí
Mrazivé počasí komplikuje život obyvatelům řady evropských zemí. V bavorském Funtensee klesla v noci rtuť teploměru až na minus 33,8 stupňů Celsia. Mrazy paralyzují život i u našich severních sousedů. Ve Varšavě ráno naměřili minus 25 stupňů. Nečekaně chladné počasí si připisuje i své první oběti. Dva lidé umrzli v Sasku-Anhaltsku. Další dvě oběti hlásí také Rumunsko.
V Sasku-Anhaltsku umrzla 74letá žena, která cestou k poštovní schránce upadla a bez pomoci už nedokázala vstát. Ve stejné spolkové zemi našli vyznavači joggingu na poli zmrzlého osmačtyřicetiletého muže. Zatím poslední obětí je 39letý bezdomovec, kterého mráz připravil o život ve Wiesbadenu.
Ministr vnitra Saska-Anhaltska už nařídil posílit policejní obchůzky v místech, kde hledají útočiště bezdomovci. Chce tím dosáhnout toho, aby policisté v případě nutnosti mohli rychle přivolat pomoc.
Také Polsko hlásí problémy s počasím. Na severovýchodě Polska dnes ranní teploty překročily 35 stupňů pod nulou. Podle některých zdrojů už v Polsku umrzlo více než 120 osob.
"Prosíme občany, aby se podívali, jestli jejich sousedé nepotřebují pomoc. Osamocení lidé bývají nejčastějšími oběťmi mrazů," vyzývá Poláky mluvčí policejního velitelství Marcin Szyndler.
Sibiřské mrazy postihly zejména severovýchodní Polsko. Veřejná autobusová doprava tam prakticky zkolabovala a vlaky jezdí s velkým zpožděním. Místní krizové štáby varují řidiče, aby cestu přes východ Polska raději odložili.
Polsko se kvůli mrazům potýká i se snížením dodávek ruského plynu. Zatím to pociťují jen velké průmyslové podniky, které musely omezit spotřebu. Polské domácnosti dosud nižší dodávky nezaznamenaly. V neděli večer byly dodávky plynu z Ruska nižší asi o 34 procent. Dnes poklesly o další dvě procenta.
Problémy s dovozem ruského plynu mají i jiné evropské země. Už koncem minulého týdne hlásily pokles dodávek energetické firmy z Maďarska, Chorvatska a z Itálie. Ruský Gazprom oznámil, že omezuje dodávky plynu některým evropským zemím, aby mu zbylo více pro domácí spotřebitele, které sužují už týden silné mrazy.
V Rusku je letošní chladné počasí skutečně rekordní, tedy zejména v jeho evropské části. Ještě nikdy se nestalo, aby tam tři lednové dny po sobě klesly teploty na minus 25 stupňů. Na Sibiři klesá ukazatel teploměru až pod 40 stupňů. Na mnoha místech dochází k výpadkům elektřiny a k poruchám ústředního vytápění.
Panují obavy z toho, co by se stalo, kdyby došlo k výpadku elektřiny v Moskvě, kde stále roste její spotřeba. Ředitel monopolní energetické společnosti RAO JES Anatolij Čubajs prohlásil, že energetická krize v Moskvě nehrozí, ale je třeba se na takovou možnost připravit.
S arktickým počasím se potýká také například Ukrajina, Rumunsko nebo Turecko. Tam se k mrazům přidalo i vydatné sněžení. V Istanbulu musela městská správa vyslat do ulic dva tisíce cestářů, aby odstranili sníh ze dvou mostů přes úžinu Bospor. Neobvykle tuhá zima vtrhla i do Pobaltí. Například v lotyšské Rize naměřili před víkendem nejnižší teplotu za posledních 100 let, minus 27 stupňů. Třeskuté mrazy se nevyhnuly ani Skandinávii.