Střelec v Jacksonville zabil tři lidi. Útok bílého muže byl rasově motivovaný, míní vyšetřovatelé
Útok, při kterém v sobotu ve floridském městě Jacksonville zemřeli tři lidé, byl podle vyšetřovatelů rasově motivovaný. Mladý běloch při něm cíleně střílel na černochy a usmrtil dva muže a jednu ženu. Sám se pak zastřelil. Do případu se podle médií zapojil i Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který ho vyšetřuje jako trestný čin z nenávisti.
„Jednoduše řečeno, tato střelba byla rasově motivovaná. On nenáviděl černochy,“ řekl na tiskové konferenci místní šerif T. K. Waters. Jedenadvacetiletý Ryan Palmeter, který se před činem pohyboval po areálu nedaleké a historicky černošské univerzity, v sobotu před 14.00 místního času (20.00 SELČ) začal střílet u obchodu s levnými potřebami Dollar General. Jednoho člověka zastřelil v autě před obchodem a další dva uvnitř.
Biden volá po ukončení ‚epidemie zbraňového násilí‘, po sérii střeleb v USA vyzval Kongres k reformám
Číst článek
Maskovaný útočník v neprůstřelné vestě použil útočnou pušku typu AR-15 a pistoli Glock. Nejméně na jedné ze zbraní, které si pořídil legálně navzdory tomu, že se v minulosti musel nedobrovolně podrobit psychiatrickému vyšetření, byla namalovaná svastika.
Mužským obětem Palmetera bylo 19 a 29 let, ženě 52 let. Několika dalším lidem se z obchodu před střelcem podařilo utéct. Podle dosavadního vyšetřování se zdá, že muž čin spáchal sám. Neexistují indicie, že by byl součástí širší skupiny.
Šerif Waters uvedl, že útočník nebyl nikdy dříve trestán a že bezpečnostní složky neměly důvod se domnívat, že je nebezpečný.
„Nesmíme dopustit, abychom žili v zemi, kde se černošské rodiny, které jdou do obchodu, nebo černošští studenti mířící do školy museli bát, že je někdo zastřelí jen kvůli barvě kůže,“ uvedl v prohlášení prezident Joe Biden.
Floridský guvernér Ron DeSantis, který je jedním z kandidátů na amerického prezidenta, odsoudil rasistickou motivaci střelce a jeho samotného označil za „šmejda“. Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland uvedl, že jeho úřad čin vyšetřuje jako zločin z nenávisti a rasově motivovaný násilný extremismus.
Případy útoků střelnou zbraní jsou v USA velmi časté. Od začátku letošního roku je v zemi 471 případů masové střelby, uvádí nezisková organizace Gun Violence Archive. Ta do statistiky zahrnuje případy, kdy při střelbě utrpí zranění nebo přijdou o život nejméně čtyři lidé, nepočítaje v to střelce.
Sobotní čin ve městě s téměř milionem obyvatel, které leží na severovýchodě Floridy, podle agentury Reuters připomíná loňský masakr z Buffala. Tam bělošský útočník zastřelil deset černochů.