Žaloba rodin devatenácti obětí uvádí, že texaská policie nekonala v souladu s výcvikem pro zásahy proti aktivním střelcům a nesplnila povinnost střetnout se s útočníkem.
Radiožurnál konfrontoval lidi, kteří schvalovali střelbu na filozofické fakultě. „Naše společnost nese určitou zodpovědnost. I ti studenti, k čemu se přiklání, co dělají,“ řekl jeden z nich.
„V Americe se hromadné střelby odehrávají dnes a denně. Ti, kterých se to přímo nedotýká, to berou zkrátka jako bolest Ameriky,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu z USA Pavel Novák.
„Hlavně se snažíme soustředit na lidi, kteří to zažili, a mluvit s těmi, kteří byli zraněni. Aby se děti cítily ve škole bezpečně,“ říká pro iROZHLAS.cz Suzy Ortová.
Smutný rekord zaznamenaly tento týden Spojené státy. Počet hromadných vražd střelnou zbraní totiž vystoupal na 39 za letošní rok. Zatím poslední byl útok v kampusu Nevadské univerzity v Las Vegas.
Jedenadvacetiletý Ryan Palmeter začal střílet u obchodu s levnými potřebami Dollar General. Nejméně na jedné ze zbraní, které si pořídil legálně, byla namalovaná svastika.
Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit motiv činu pachatele, kterého identifikovali jako 33letého Mauricia Garciu. Prověřují mimo jiné, jestli nebyl pravicovým extremistou.
Policie podezřelého popsala jako mladistvého bělocha. Jeho věk ani jméno nezveřejnila. Zatčen byl podle stanice WTVD v garáži. Podrobnosti o možném motivu útočníka úřady nesdělily.
Před 5 lety se 64letý muž ubytoval vysoko v hotelu v Las Vegas, do svého pokoje propašoval zbraně a začal pálit do hlediště hudebního festivalu. Město se s tragédií stále snaží vyrovnat.
Útok se odehrál u baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT a v okolních ulicích. Podezřelého, který pravděpodobně jednal bez kompliců, policie zadržela nedaleko místa činu.
„Prostým záznamem či rozborem zákonů a precedentů nelze vyjádřit celou hrůzu toho, co Roof udělal,“ uvedli ve svém komentáři soudci. „Za jeho zločiny mu přísluší nejtěžší trest.“
Trudeau ohlásil, že zákaz byl vydán cestou vládního nařízení a týká se 1500 modelů a variant střelných zbraní včetně těch, které použil střelec v Novém Skotsku.
Jsou víkendové vraždy v Daytonu a El Pasu důsledkem narůstající xenofobie? A proč se Spojené státy drží na čele žebříčku zemí, kde umírá nejvíc lidí při masových útocích střelnými zbraněmi?
Po tragickém víkendu v zemi opět ožívá debata o zpřísňování zákonů o držení zbraní i pobouření nad protiimigrační politikou a rétorikou amerického prezidenta Donalda Trumpa.