Summit EU zatím bez průlomu

Druhý den summitu Evropské unie v Bruselu začal dvoustrannými schůzkami. Německá kancléřka Angela Merkelová se zaměřuje hlavně na jednání s polským prezidentem Lechem Kaczynským. Ani rozhovory v časných ranních hodinách ale nepřinesly žádné výsledky. Polsku nejvíc vadí změna počtu hlasů a všechny kompromisní návrhy zatím odmítá. Dohodu komplikuje i pozice Británie, které se nelíbí hlavně znění Charty základních práv a nárůst evropských pravomocí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Zahřívací kolo - tak se dá označit včerejší jednání šéfů vlád a hlav států Evropské unie na summitu v Bruselu. Členské země se zatím nedohodly na podobě smlouvy, která má nahradit evropskou ústavu. Hlavní sporné body ale zůstávají: Poláci chtějí změnu hlasovacího systému, Británii vadí zamýšlená nadřazenost evropského práva národnímu.

Varšava trvá na změně pravidel hlasování

Polský prezident Lech Kaczynski žádá diskuzi o systému hlasování v Evropské radě. Chce větší rozhodovací sílu pro Polsko a postupuje tvrdě - říká český premiér Mirek Topolánek: "Jeho druhé vystoupení, musím říci, zmrazilo celé auditorium, protože zcela evidentně nemíní ustoupit."

Francouzský prezident Sarkozy sice původně zaznamenal "pohyb" směrem ke kompromisu. Ani on ani německá kancléřka Angela Merkelová ale při nočních dvoustranných jednáních s polským prezidentem Lechem Kaczyňským Varšavu v jejím postoji zviklat nedokázali. Polská hlava státu se po dosavadních rozhovorech netajila pesimismem ohledně dalšího vývoje. Zachráncem dohody se podle všeho chce stát Francie, která v rozhovorech s Poláky hodlá pokračovat.

"Žádný z návrhů, které se zatím objevily na stole, není návrhem novým," konstatovala šéfka polské diplomacie Anna Fotygová. Své požadavky tvrdohlavě hájí taky Velká Británie, jejíž premiér Tony Blair hlavně nechce akceptovat závaznost Charty základních práv. A tak největší problém mohou na summitu nakonec představovat požadavky Londýna.

summit EU | Foto: ČTK/AP

Berlín vyzývá ke kompromisu

Německá kancléřka Angela Merkelová byla při hodnocení prvního bloku jednání velmi opatrná a nebyla si jistá, zda se nakonec podaří dosáhnout dohody: "Atmosféra při jednáních nebyla atmosférou výhrůžek, nýbrž porozumění a to by mohlo být důležité, řekla Merkelová.

Průběh jednání se nezamlouvá ani 18 zemím, které původní euroústavu ratifikovaly. Ty se obávají příliš radikálních zásahů do textu, který často velmi pracně obhajovaly a schvalovaly.

Rakouský kancléř Alfred Gusenbauer si myslí, že se některým státům nedá ustupovat donekonečna: "Nemůžeme dovolit, aby ti, kdo euroústavu ratifikovali, a taky německé předsednictví, neustále přicházeli s novými kompromisními návrhy. Jako odpověď se jim dostává jen dalších a dalších podmínek a překážek ze strany zemí, které mají se smlouvou problém. Tímto způsobem nemůže Evropa fungovat. Musí být od začátku zřejmé, že základní podstata euroústavy má naprosto zásadní význam."

Milan Kopp, Jiří Hošek, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme