Svět se rozloučil s exprezidentem JAR. Na náhrobku bude jediné slovo: Mandela

Jihoafrická republika se rozloučila s Nelsonem Mandelou. Při pohřebním obřadu na něj vzpomínali jeho příbuzní i státníci a příslušníci jeho kmene Tembu. Ceremoniál se konal ve velkém stanu postaveném pro tento účel ve vesnici Qunu, kde Mandela vyrůstal. Tam byla také po poledni místního času podle jeho přání uložena rakev do hrobu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostatky bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely jsou převáženy na rodinný pozemek ve vesnici Qunu

Ostatky bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely jsou převáženy na rodinný pozemek ve vesnici Qunu | Zdroj: ČTK

Na pohřeb dostalo pozvánku čtyři tisíce oficiálních hostů. Světoví státníci i příslušníci Mandelovy rodiny. I kvůli nim vyrostl nad vesnicí velký bílý stan, odkud mohli pohřeb sledovat.

Mezi nimi byli především prezidenti a státníci z Afriky, ale například také britský princ Charles, monacký princ Albert s manželkou nebo americká televizní moderátorka Oprah Winfreyová.

Samotného pohřbu se účastnilo jen 40 vybraných lidí, hlavně příslušníci Mandelovy rodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smuteční obřad sledoval přímo na místě zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

Přestože byl Mandelův pohřeb pohřbem státním, rodina se držela tradic kmene, ke kterému bývalý jihoafrický prezident patřil. Například během noci bděli u jeho rakve příbuzní, stařešinové pak u jeho ostatků sdělovali, co se bude dít. Věří totiž, že pokud je tělo v domě, je přítomen i duch.

Vesnici Qunu obléhaly také tisíce obyčejných lidí. Ti se sice pohřebního rituálu nezúčastnili, přesto ale chtěli být na blízku. „Každý Jihoafričan by tady chtěl teď být. Je to velká událost,“ říká žena, která přijela z šestnáct hodin jízdy vzdáleného Kapského města.

Přímo na obřad se nedostali ani lidé z vesnice Mqhekezweni, kde Mandela strávil rozhodující roky svého života. Pohřeb měli sledovat na velkoplošné obrazovce. Než se ji ale podařilo nainstalovat, obřad mezitím skončil. „Lidé ale říkali, že je to vlastně jedno, protože s ním byli v srdcích,“ podotýká zvláštní zpravodaj ČRo v Jihoafrické republice Jaromír Marek.

Na náhrobku bojovníka proti apartheidu bude podle jeho přání napsáno jediné slovo: Mandela.

Muž se dívá na místo, kde je pohřbený Nelson Mandela | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Nelson Mandela zemřel 5. prosince ve věku 95 let. Rakev se skleněným víkem s jeho ostatky byla od středy vystavená v sídle vlády v Pretorii. Ostatkům se přišlo poklonit nejméně sto tisíc lidí včetně významných státníků.

Ti se se zesnulým jihoafrickým bojovníkem za práva černochů loučili také na fotbalovém stadionu v Johannesburgu. Právě na tomto místě se Mandela v roce 2010 naposledy objevil na veřejnosti.

Ceremoniálu se účastnili hned tři prezidenti Spojených států: Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama. V sobotu byly ostatky bývalého prezidenta převezeny letecky na letiště Mthatha. Odtud pak v proskleném voze do zhruba třicet kilometrů vzdálené vesnice Qunu.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme