Světový tisk o odpovědnosti za 11. září
Komise vyšetřující odpovědnost za teroristické útoky z jedenáctého září 2001 dnes zveřejní své výsledky. A ty nebudou pro americký kongres nijak příznivé, píše deník New York Times. Kongres prý selhal v roli hlídacího psa tajných služeb. Závěry komise snad instituci přimějí, aby změnila dosavadní způsob chování v krizových situacích. A stejně tak i Bílý dům.
Washington už dostal několik šancí, aby reformoval svůj byrokratický systém. Žádné ale nevyužil. Teď zřejmě přišla ta poslední. Očekává se, že se s reformami začne u šéfa CIA.
Ten má totiž vlastně tři funkce - a žádnou z nich nemusí dělat dobře. Není jen ředitelem tajné služby, ale i poradcem prezidenta a koordinátorem dalších čtrnácti tajných služeb. Přitom nesmí rozhodovat o rozpočtu svých institucí. Proto by měl vzniknout nový post prezidentova poradce s rozšířenými pravomocemi.
To ale nebude jednoduché. Pentagon se brání. Donald Rmsfeld si chtěl svého času dokonce vytvořit vlastní malou tajnou službu. Pro senát je věc dost složitá a kongres? Ten už jednou nechal obranu země jen na amerických vojácích. My ale doufáme, že Bushovo nové volební heslo Amerika bezpečnější, nezůstane jen na papíře. Píše se v New York Times.
Katalog chyb. Tak nazývá zprávu vyšetřovací komise britský deník Financial Times. Bílý dům komisi nikdy nechtěl. Vznikla totiž na popud rodin tří tisíc obětí, které se chtěly dozvědět pravdu. Za devatenáct měsíců své existence předložila sedmnáct zpráv, v kterých zjistila mnohá pochybení americké administrativy. Podle komise se mohlo útokům za určitých okolností zabránit.
Vyšetřování připomíná rok 1964. Tehdy byla ustavena komise pro vyšetření atenátu na J.F. Kennedyho. Její výsledky vyvolaly ve své době vlnu nadšení. Brzy se ale začaly objevovat výhrady, které vyústily až v bláznivé konspirační teorie. Komise 11. září naopak doufá, že její zprávy přečká běh dějin. Také proto, že předložila doporučení na reorganizaci bezpečnostních složek státu. Prosadit je ale nebude vůbec jednoduché, uzavírají Financial Times.
Desáté výročí vlády běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka provázely mohutné oslavy i demonstrace. Samozvaný vládce si přitom neodpustil i několik špiček na adresu Moskvy, informuje list The Russia Journal. Lukašenko je známý tím, že potlačuje běloruskou opozici. Tu, podle něj, podporuje právě Moskva. Opozici už měla věnovat přes sto osmdesát tisíc dolarů. Nemám si potom dělat starosti, když je proti mně štve moje milované bratrské Rusko? Ptal se emotivně Lukašenko.
Přitom se zdá, že si obavy vůbec nepřipouští. Jsou to vyhozené peníze, řekl na adresu Moskvy. Během nejbližší prezidentské kampaně jejich zdroje odkryju, tvrdí Lukašenko. Peníze věnované Moskvou totiž opozice často zpronevěří či dokonce ukradne, obvinil prezident své protivníky. Jedním z nich je i Michail Marinich, bývalý ministr financí. Dodává deník Russia Journal.
Evropský parlament by dnes měl potvrdit ve funkco nového prezidenta Evropské komise, bývalého portugalského premiéra José Manuela Barrosa. Europarlament do něj vkládá velké naděje, německý list berliner Zeitung si ale myslí pravý opak. Barroso bude slabý lídr. Možná si kandidaturu zasloužil, možná neudělá žádnou chybu. Ale i kdyby se snažil sebevíc, bude pořád slabým vůdcem, stojí si na svém deník. Problém je v tom, že rozšíření Unie posílilo vliv silných států. Řešení se stále častěji hledají v malých národních skupinkách. Evropská komise přitom stojí v pozadí, tvrdí list.
Podobný názor má i rakouský Die Presse. Dává ale Barrosovi šanci. V prvních několika týdnech musí ukázat, co v něm je. A že není jen hračkou v rukách velkých evropských států. A je v zájmu Evropy doufat, že se mu to podaří, píše Die Presse.