Sýrie by podle Kerryho mohla odvrátit útok, pokud odevzdá chemické zbraně
Pokud by Sýrie do týdne odevzdala veškeré své chemické zbraně mezinárodnímu společenství, mohla by odvrátit hrozbu amerického úderu. Naznačil to ministr zahraničí John Kerry. Ten ale současně uvedl, že to není moc pravděpodobné. O postupu v Sýrii bude večer hlasovat americký Kongres.
„Pokud by Kongres odepřel podporu prezidentovi Spojených států, tak by bylo pro prezidenta Spojených států velmi těžké – i když ne nemožné – útok nařídit. Bylo by to ale velké politické oslabení,“ uvažuje komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
„Kdyby se dohodla Rada bezpečnosti na nějakých razantnějších opatřeních vůči Sýrii, lépe řečeno vůči režimu prezidenta Asada, ale to by předpokládalo, že na tu americkou argumentaci, že za útokem stojí skutečně režim Bašára Asada, přistoupí i Rusko a Čína, pak by se tomu útoku také dalo zabránit, protože Američané si stěžují hlavně na to, že nejsou schopni svou verzi prosadit v Radě bezpečnosti. Ale nepředpokládám, že by Rada bezpečnosti, když se nedokázala na společném postoji k Sýrii shodnout více než dva roky, to dokázala právě teď,“ dodává.
Slezák předpokládá, že útok na Sýrii by trval dva až čtyři dny a neměl by začít dříve než v noci na středu středoevropského času, kdy prezident Barack Obama vystoupí v televizi ve snaze přiklonit národ na svou stranu.
Americká hlava státu podle něj možná vyčká i na výsledek práce inspektorů OSN, kteří v Damašku zkoumali místo dopadu chemických hlavic.
„Američané říkají, že v této chvíli je seznam států, které by útok podporovaly nebo se do něj přímo zapojily, už dvojciferný, ale nezveřejnili přesný seznam,“ uzavírá Slezák s tím, že podpora útoku není taková, jakou by prezident Obama potřeboval.
Zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš sleduje situaci na libanonsko-syrské hranici
Na konflikt a možnou syrskou odvetu se už teď připravuje Turecko. Na hranici se Sýrií přesouvá vojenskou techniku včetně tanků. V pohotovosti je i letectvo.
Turecké stíhačky F-16 jsou plně vyzbrojené a podle soukromé agentury İhlas prý mají rozkaz zahájit v případě narušení tureckého vzdušného prostoru palbu. Letadla pravidelně monitorují turecko-syrskou hranici.
Armáda také začala budovat novou vojenskou základnu na hoře Kel, kde je umístěna pěchotní jednotka. Podél hranic rozmisťuje Turecko i protivzdušnou obranu a radary.
Americký Kongres čeká klíčové hlasování o postupu v Sýrii, Damašek varuje před podporou islamistů
Číst článek