Ukrajina vzorem pro Tchaj-wan. Stratégové sledují, jak se Ukrajina brání pro případ Čínské invaze
Vojenský konflikt na Ukrajině, na kterou na konci minulého měsíce zaútočila ruská vojska, se zatajeným dechem sleduje celý svět. Pečlivou pozornost však ukrajinské obraně před ruským náporem věnují tchajwanští vojenští stratégové. Odpor Ukrajinců jim slouží jako příklad pro případ, že by ostrovní stát napadla Čína, píše agentura Reuters.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
I když vláda Tchaj-wanu neregistruje ze strany čínské armády žádnou podezřelou aktivitu, Tchaj-pej zvýšil úroveň výstrahy. Na ukrajinském konfliktu tamní experty zajímá hlavně to, jak se ukrajinské síly brání Rusku, jež má nesrovnatelně více jednotek i vybavení.
Hackeři zaútočili na běloruské železnice. Výrazně zpomalili přesun ruské vojenské techniky k Ukrajině
Číst článek
Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen je zastánkyní vojenské strategie, která upřednostňuje pohyblivost jednotek a ztěžuje tak ofenzivu protistrany. Stejný koncept využívají i ukrajinské jednotky, uvádí poradce tchajwanské vlády Ma Čcheng-Kchun.
„Ukrajinská armáda využívá asymetrické války velmi efektivně a dosud úspěšně odolává ruskému postupu,“ uvádí odborník, který působí na tchajwanské Univerzitě národní obrany. „O totéž se snaží i naše ozbrojené síly,“ dodává s důrazem na zbraně jako lehký raketomet Kestrel, který byl navržen jako systém blízké obrany.
Tchaj-wan od Ukrajiny odlišuje zejména zcela jiná výchozí geografická pozice. Zatímco Rusko s jeho západním sousedem spojuje dlouhá pozemní hranice, ostrovní zemi od Číny dělí přes 150 kilometrů široký Tchajwanský průliv.
Sporná role USA
Podle stratégů také Tchaj-wan v případě potřeby snadno zaznamená pohyby čínské armády a může se na invazi, při které by Čína musela mobilizovat stovky tisíc vojáků, dopředu připravit. Vybavení jako lodě by bylo snadným cílem pro tchajwanské rakety.
Další otázkou je, zda by Tchaj-wanu na pomoc v případě čínského útoku přispěchaly jednotky Spojených států. USA podobně jako většina zemí nemají s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, ale jsou jeho nejdůležitějším mezinárodním spojencem a hlavním dodavatelem zbraní.
Tchajwanští politici nejsou v této otázce jednotní; zatímco část je vůči přímé vojenské pomoci skeptická, někteří se domnívají, že se na podporu Washingtonu mohou spolehnout.
Americký prezident Joe Biden letos prohlásil, že pokud by Čína ostrov napadla, může Tchaj-wan počítat s pomocí USA. Agentura Reuters ale podotýká, že rozhodnutí Washingtonu nezapojit se přímo do války Ukrajině ve snaze nerozpoutat širší konflikt některé Tchajwance znepokojuje.