Téměř dva miliony lidí ve 125 zemí. Studenti znovu demonstrovali za lepší ochranu klimatu

Více než 1,8 milionu lidí ve 125 zemích světa se údajně zapojilo do páteční globální stávky za lepší ochranu klimatu. Na facebooku to podle agentury Reuters uvedla iniciativa Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), která mladé ekologické aktivisty sdružuje.

Stockholm/Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty studentů v Portugalsku

Protesty studentů v Portugalsku | Foto: Rafael Marchante | Zdroj: Reuters

Studenti od loňského září v pátečních dnech stávkují a demonstrují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Po politicích požadují razantnější kroky k omezení emisí skleníkových plynů, které podle názoru řady vědců způsobují na naší planetě klimatické změny.

‚Nechce kázat vodu a pít víno.‘ Příběh klimatické aktivistky Grety

Číst článek

Při předchozím celosvětovém protestu 15. března se stávky zúčastnilo odhadem 1,6 milionu mladých lidí, napsal zpravodajský server BBC News.

Nová globální stávka se konala tento pátek a do půlnoci SELČ se k ní připojilo více než 1,8 milionu studentů ve 2350 městech 125 zemí světa, napsala agentura Reuters.

Thunbergová v pátek osobně podpořila demonstranty ve Stockholmu. Prohlásila přitom, že hrozba společenského kolapsu způsobená klimatickými změnami by v právě probíhajících volbách do Evropského parlamentu měla zastínit všechna ostatní témata.

„Pokud by se Evropská unie rozhodla seriózně bojovat s klimatickou krizí, znamenalo by to rozhodující změnu v celosvětovém měřítku. Volby do europarlamentu by se měly týkat výhradně tohoto tématu. Ale není tomu tak,“ prohlásila Thunbergová v projevu před tisícovkami mladých lidí shromážděných v parku Kungsträdgarden v centru Stockholmu.

300 000 lidí v Německu

Stávky začaly v pátek v Austrálii a na Novém Zélandu a pokračovaly v dalších zemích světa, které se postupně probouzely do nového dne. Jen v Německu vyšlo do ulic přes 300 000 mladých lidí. V Praze se stávka studentů soustředila hlavně na Malostranské náměstí, ale konala se také v řadě dalších českých měst.

Mladí lidé, kteří se angažují v hnutí za lepší ochranu klimatu, vyzývají nyní dospělé, aby 20. září nešli do práce a připojili se k mezinárodní koordinované stávce studentů, jež se uskuteční před klimatickým summitem plánovaným na 23. září do New Yorku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme