„Chápu, že už si aktivisté vybírají i jinou formu cílů než doposud,“ říká aktivistka Klára Bělíčková. „Je to svévole, která spíš lidi naštve,“ kontruje komentátorka Jana Machalická.
Spojené arabské emiráty věnují 30 miliard amerických dolarů na globální klimatická řešení. V zahajovacím projevu summitu COP28 v Dubaji to prohlásil vládce země Muhammad bin Zájid.
Ve Spojených arabských emirátech začíná 28. klimatická konference OSN (COP28), monstrózní akce o 70 tisících účastnících. Čekají se vyhrocená atmosféra, slovíčkaření i sliby.
Armáda USA přejde na technologie využívající čisté zdroje energie, oznámil Biden. U Bílého domu ale protestovaly stovky Američanů kvůli tomu, že neplní své sliby v oblasti boje s klimatickou krizí.
USA jsou po Číně druhým největším světovým producentem skleníkových plynů. Panuje očekávání, že teď se zavážou k rychlejšímu snižování emisí, aby dosáhly v polovině století klimatické neutrality.
„Změnu klimatu jsme v našem regionu vždy považovali za velkou hrozbu a je to pro nás něco, proti čemu musíme okamžitě jednat,“ uvedla podle stanice TVNZ premiérka.
Aktivisté stáli za velkým bannerem, na kterém bylo mimo jiné napsáno „Rebel for life“ nebo „V permafrostu jsou horší věci než koronavirus, nenechme ho roztát“.
V užším výběru měli tvůrci oxfordských slovníků také „klimatickou krizi“, „klimatickou akci“, „popírání klimatických změn“, „vyhynutí“ či „globální oteplování“.
„Mimo jiné ve zprávě najdete neuvěřitelné číslo, že zemědělství, lesnictví a vůbec to, co hospodaří na půdě, globálně spotřebovává 70 procent vodních zdrojů,“ upozorňuje klimatolog Radim Tolasz.
V pátek začalo v Ženevě 50. zasedání Mezivládního panelu pro změny klimatu, který 8. srpna zveřejní zvláštní zprávu o změnách podnebí, rozšiřování pouští, degradaci půdy aj.
V každé základní a střední škole v severním anglickém regionu má vyučovat o klimatických změnách pedagog s akreditací ze speciálního vzdělávacího programu OSN.
Řada otázek na kancléřku se týkala i boje s klimatickými změnami. Merkelová připustila, že aktivistka Greta Thunbergová a hnutí, které inspirovala, vládu přiměly zrychlit v boji proti změnám klimatu.
Aktivisté byli připoutáni k budově necelou hodinu od 14.00. Před akcí doručili tři klíče k zámkům od řetězů na ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí a na Pražský hrad.
„Připravujeme se na to, co předpokládáme, že se stane. Informujeme lidi dříve, než bude pozdě. Jen tak mají šanci plánovat. Mají šanci se lépe připravit.“ říká Lisa Gudierová z místní radnice.
Organizace dostala jméno Footprint Coalition. Fungovat by měla začít v dubnu příštího roku. Downey zatím neoznámil, jaké technologie plánuje společnost využívat.
Ministr pro klimatickou akci Richard Bruton pro deník Irish Times uvedl, že i přes přijetí dodatku v tuto chvíli Irsko nemůže upustit od fosilních paliv.